Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Šestinedělí

Návštěvní hodiny: návštěvy neomezené

Na porodnickém oddělení je zavedený takzvaný systém rooming-in, což v praxi znamená nepřerušený kontakt matky s novorozencem ihned po porodu a po celé období hospitalizace na oddělení šestinedělí. Naše porodnice je nositelem prestižního titulu Baby Friendly Hospital.

Oddělení šestinedělí je umístěno ve 4. a 5. patře gynekologicko - porodnické budovy.

  1. patro disponuje 16 lůžky (dvoulůžkové pokoje se samostatným sociálním zařízením) a 2 samostatnými nadstandardními pokoji. Toto patro je především určeno pro rodičky po spontánních porodech.
  2. patro taktéž disponuje celkem 16 lůžky (dvoulůžkové pokoje se samostatným sociálním zařízením) a 2 samostatnými nadstandardními pokoji. Na tomto oddělení hospitalizujeme rodičky před a po císařských řezech. Pokoje jsou vybaveny centrálními monitory životních funkcí, které umožňují sledovat stav ženy po císařském řezu či jiné porodnické operaci, které tento monitoring vyžadují.

Všechny pokoje jsou vybaveny novými elektronicky polohovatelnými lůžky, přebalovacím komplexem s možností koupání novorozence, novorozeneckými postýlkami včetně monitoru dechu.

Součástí 5. patra jsou i 3 pokoje, které jsou vyhrazeny pro ženy s diagnostikovanou rizikovou a patologickou graviditou. Nezbytným vybavením těchto pokojů je kardiotokografický monitorovací systém s možným přenosem dat do centrálního monitoru v pracovně porodních asistentek.

  1. patro prošlo v roce 2019 rekonstrukcí elektroinstalace, včetně vybavení standardních pokojů a kompletní rekonstrukcí nadstandardních pokojů.

Ke klientkám se snažíme přistupovat citlivě a být jim maximálně nápomocné. S péčí o novorozence maminkám pomáhá novorozenecká sestra ve spolupráci s porodní asistentkou. Snahou všech pracovníků oddělení je, aby klientka během pobytu v naší porodnici porozuměla potřebám dítěte.

Pokud máte zájem o nadstandardní pokoj na šestinedělí, při příjmu do porodnice nahlaste tuto informaci porodní asistentce. V určitých případech, a pokud kapacita dovoluje, je možná hospitalizace i s doprovodem.
Vybavení pokoje: bezbariérový sprchový kout, WC, televize, lednice, varná konvice. Aktuální cena, viz ceník nadstandartních služeb.

PORODNÍ ASISTENTKY PEČUJÍCÍ O ŽENU A DÍTĚ I V DOMÁCÍM PROSTŘEDÍ

 

 

 

SPONTÁNNÍ POROD

Po spontánním porodu jste přijímána na oddělení šestinedělí. Porodní asistentka, která Vás přijímá, zkontroluje porodní poranění, výšku děložního fundu a poučí Vás o správné hygieně po porodu. Důležitý je pitný režim a dostatek pohybu. V návaznosti na potřeby ženy spolupracujeme s dietní sestrou.

Usměvavá sanitářka Vám uvaří čaj dle Vašeho přání (bylinkový, ovocný, kojící).

Správná péče o porodní poranění:
  • studený obklad
  • časté sprchování
  • gel z dubové kůry
  • výměna hygienických vložek
  • větrání a správný výběr spodního prádla

Ve spolupráci s laktačními poradkyněmi a novorozeneckými sestrami pečujeme o Vaše prsy, aplikujeme zábaly, edukujeme o správné technice kojení.

Průměrná délka hospitalizace je 48-72 hodin.

Naše porodnice nabízí také ambulantní porod. Pokud probíhá těhotenství a porod bez komplikací, může žena s novorozencem opustit porodnici za 2 hodiny po porodu. Po domluvě s obvodním pediatrem, který si převezme děťátko do péče.

(odkaz na informovaný souhlas s ambulantním porodem)

(odkaz na informovaný souhlas se spont. porodem) 

CÍSAŘSKÝ ŘEZ

Příjem k hospitalizaci

Jste zpravidla přijímána den před plánovanou operací v porodnické ambulanci. Akutní příjmy pacientek k císařskému řezu se provádí přímo na porodním sále. Na oddělení se Vás ujme porodní asistentka, která Vás seznámí s chodem oddělení a provozními pokyny. Na zápěstí dostanete identifikační náramek. Pokud budete mít nějaké dotazy, vždy Vám je ráda zodpoví porodní asistentka nebo ošetřující lékař. V průběhu hospitalizace Vás bude lékař informovat o Vašem zdravotním stavu, možných vyšetřeních, zákrocích, léčbě. Dostatek informací a komunikace vede ke zmírnění pocitu strachu a úzkosti z operace a hospitalizace, který můžete pociťovat. Neobávejte se tedy zeptat na vše, co Vás zajímá a trápí. Délka hospitalizace se odvíjí od Vašeho zdravotního stavu, průměrná doba je 5-6 dní.

Předoperační období

Průběh tohoto období se odvíjí od Vašeho zdravotního stavu i stavu plodu. Večer před výkonem se navečeříte, od půlnoci již budete lačná, budete užívat pouze léky, které Vám naordinoval lékař, ty můžete zapít malým douškem vody. V den operace je vhodné se osprchovat, odložit si šperky, hodinky, kontaktní čočky, atd. Ráno Vám bude zajištěn periferní žilní katetr, dle ordinace lékaře Vám budou podány léky, popř. infuzní roztok, bude provedena elastická bandáž dolních končetin jako prevence trombembolické nemoci a zaveden močový katetr.

Pooperační stav

Co nejdříve po operaci se snažíme o bonding děťátka a časné přiložení k prsu. Pokud Váš zdravotní stav nedovoluje bonding, může být dítě položeno na hruď tatínkovi. Po operaci budete převezena zpět na oddělení, zde budou porodní asistentky monitorovat Váš celkový zdravotní stav – krevní tlak, pulz, bolest – její charakter a intenzitu, vědomí, krvácení z rodidel, operační ránu. Velice důležitý je dostatek tekutin pro rychlejší obnovení spontánního močení, obnovení střevní peristaltiky i dostatečnou produkci mléka. O stavu Vašeho dítěte Vás bude průběžně informovat personál novorozeneckého oddělení. Pokud je vše v pořádku, pak Vám budou novorozenecké sestry novorozence pravidelně přikládat ke kojení. Ohledně kojení se Vám budou věnovat novorozenecké sestry ve spolupráci s laktační sestrou. Po porodu ženám zajišťujeme léčebnou rehabilitaci, která se týká pooperační péče o jizvu po císařském řezu a aktivace hlubokého stabilizačního systému.

Péče o jizvu

V operační den a následných 24 hodin je jizva kryta sterilním krytím. Po jejím odlepení je vhodné jizvu několikrát denně sprchovat vlažnou vodou, umývat mýdlem, nejlépe neparfémovaným a zlehka osušit ručníkem. Zhruba za 2 týdny provádějte tlakovou masáž jizvy a můžeme promazávat neparfémovaným, mastným olejíčkem či mastí.  Jizva musí být zhojena, nebolestivá, bez zarudnutí, hematomu a známek infekce. Prevencí hypertrofické jizvy (vystouplé nad okolní pokožku) je právě provádění tlakové masáže. Úspěšnému hojení můžete napomoci reparačními gely a krémy.

O Vašem propuštění do domácí péče rozhodne ošetřující lékař porodnického oddělení, o propuštění dítěte pak lékař novorozeneckého oddělení.

Výživa před operací: leták

(Odkaz na informovaný souhlas s císařským řezem)

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky