Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Porodní sál

Porodní sál

Gynekologicko – porodnické oddělení spolu s novorozeneckým oddělením patří mezi přední síť perinatologických center, která zajištují nejkvalitnější možnou péči o novorozence a o předčasně narozené děti ve Zlínském kraji.

Péči poskytujeme v souvislosti s nejnovějšími trendy v porodnictví. Snažíme se o aktivní a individuální spolupráci s rodičkami a o respektování jejich požadavků a potřeb. Jednou z našich priorit je podpora přirozeného porodu.

Na porodním sále je 7 porodních boxů, každý box je vybaven moderním polohovacím porodním lůžkem. 4 porodní boxy jsou vybaveny porodní vanou, která slouží především k hydroterapii v první době porodní, ale i s možností porodu do vody (Informovaný souhlas porodu do vody - ke stažení zde ).  

Na porodním sále je k dispozici jeden nadstandardní pokoj s vlastním sociálním zařízením a porodní vanou. (ceník placených služeb - ke stažení zde)

Porodní pokoje jsou zařízené s důrazem na bezpečí rodičky a dítěte po celou dobu jejich pobytu na porodním sále.  

Celý porodní sál je vybaven centrálním monitorovacím systémem pro sledování srdeční aktivity plodu. V případě komplikací je přímo v prostorách porodního sálu k dispozici vlastní operační sál pro provedení císařského řezu v návaznosti na novorozeneckou jednotku intenzivní péče.

Prohlídka porodnice

Prohlídka prostor porodního sálu je možná po domluvě při Vaší návštěvě v ambulanci porodního sálu. Tel.: 577 552 923

Průvodce porodem

K porodu přijímáme všechny rodičky bez registrace!

CO SI VZÍT S SEBOU DO PORODNICE

Vážená rodičko,
naše nemocnice pro Vás nachystala seznam základních věcí, které souvisí s příchodem Vašeho miminka na svět, a budete je určitě pro pobyt v naší porodnici potřebovat.

DOKLADY

 • Občanský průkaz, nebo cestovní doklad, nebo průkaz o povolení k pobytu cizince.
 • Kartičku pojištěnce.
 • Těhotenskou průkazku, včetně všech podstatných ultrazvukových a jiných vyšetření.


U dítěte narozeného za trvání manželství předloží jeden z rodičů:

 • Kopii oddacího listu rodičů dítěte (nemusí být úředně ověřená).
 • Souhlasné prohlášení o jménu/jménech dítěte, jeho příjmení, podepsané oběma rodiči dítěte.


U dítěte narozeného mimo manželství, jehož otec není znám, předloží matka:

 • Rodný list.
 • Prohlášení o jménu/jménech dítěte.
 • Je-li matka rozvedena – pravomocný rozsudek o rozvodu manželství.
 • Je-li matka ovdovělá – Úmrtní list manžela.


U dítěte narozeného mimo manželství, k němuž bylo určeno otcovství, nebo jehož otcem je muž, který dal k umělému oplodnění souhlas, předloží jeden z rodičů:

 • Souhlasné prohlášení rodičů o jménu/jménech podepsané oběma rodiči.
 • Souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství, popřípadě rozhodnutí soudu o určení otcovství k dítěti.
 •  Rodný list matky dítěte.

U rozvedené matky pravomocný rozsudek o rozvodu, popř. Úmrtní list u vdovy.

OSOBNÍ POTŘEBY

✓ Hygienické potřeby (zubní kartáček, pasta, tekuté mýdlo, ručníky, papírové kapesníky, toaletní papír).
✓ Přezůvky do sprchy.
✓ Noční košile pro kojící matky, župan.
✓ Porodnické jednorázové kalhotky (možno zakoupit ve zdravotnických potřebách).
✓ Mateřské podprsenky (ideálně dva kusy).
✓ Jednorázové vložky do podprsenky.
✓ Porodnické vložky.
✓ Můžete si také přibalit hroznový cukr na doplnění energie.

POTŘEBY PRO MIMINKO

✓ Větší balení jednorázových plen pro novorozence.
✓ Balení hypoalergenních ubrousků na zadeček.
✓ Oblečení pro odchod domů (dle ročního období).
✓ Popř. autosedačku (stačí přinést den před propuštěním).
✓ Chcete-li, vlastní kosmetiku, vlastní kosmetiku pro miminko.

Tento seznam si můžete stáhnout a vytisknout zde.

PORODNÍ ASISTENTKY POŘÁDAJÍCÍ PŘEDPORONÍ KURZY

 

DOPROVOD K PORODU

Po celou dobu porodu s Vámi může být přítomen Váš partner, partnerka, jiná Vám blízká osoba, sestra, kamarádka, maminka, nebo porodní asistentka, dula (maximálně s vámi mohou přijít dvě doprovázející osoby).

CENTRUM PORODNÍ ASISTENCE – CPA

Na základě novodobých evropských trendů a požadavků v perinatologické péči vzniklo na podzim 2019 i v KNTB Centrum porodní asistence. Podporu dostalo díky vedení samotné nemocnice, vedení zlínského perinatologického centra a velkému úsilí zdejšího personálu porodního sálu.

CPA vzniklo za jasně definovaných kritérií, která jasně stanovila podmínky vedení porodu porodní asistentkou. Centrum je součástí zlínského porodního sálu, tudíž v případě komplikací je ihned přivolán sloužící lékař a porod je dále veden pod lékařským dohledem. Vždy je na prvním místě zdraví matky a novorozence.

Co nabízíme?

Nabízíme individuální přístup k těhotné a rodící ženě, respekt k jejímu přání, podporu přirozeného porodu, soukromí, co nejpříjemnější prostředí a to vše při zachování vysoké odbornosti, kvality a bezpečí. Komplexní péči na porodním sále o matku a novorozence po porodu porodní asistentkou. Respekt k soukromí, spolupráci s doprovázející osobou.

Kdo a jak může využít péče CPA

Každá zdravá žena, která bude chtít porodit v CPA a u které její těhotenství proběhlo fyziologicky bez komplikací a její komplexní zdravotní anamnéza dovoluje vést porod fyziologicky za vedení porodní asistentkou. Při příjmu k porodu na porodní sál je vždy přijata porodní asistentkou a lékařem, který doporučí ženu pro porod v CPA, pokud jsou splněna přesně stanovená kritéria.

Personál CPA

Porodní asistentky pracující v CPA jsou zaměstnankyně KNTB a.s., pracující na porodním sále, kterým byla po splnění předepsaných školení a praxe v oboru umožněna práce v CPA.

BYLINNÁ NAPÁŘKA – PRO UVOLNĚNÍ PORODNÍCH CEST

 Voňavou bylinou napářku Vám připraví porodní asistentky především v první době porodní. Napářka uvolňuje svaly pánevního dna, zvlhčuje a připravuje porodní cesty. Pomáhá také zkrátit děložní čípek. Tímto vším pootevírá bránu miminku na svět.

S předporodní napářkou lze začít od ukončeného 38. týdne. Díky svým účinkům může uspíšit porod. To znamená, že před 38. týdnem je kontraindikována.

Můžete si přinést vlastní bylinky, anebo využít ty z naší nabídky. Nejčastěji se ve směsích objevuje maliník, sporýš, rozmarýna, levandule, mateřídouška, měsíček a další, které podpoří děložní kontrakce a pomohou celkové harmonizaci rodící ženy.

POROD DO VODY

Naše pracoviště nabízí možnost porodu do vody. 5 porodních boxů včetně nadstandartního je vybaveno porodní vanou.

Porodem do vody se rozumí takový průběh závěrečné fáze porodu, kdy se hlavička novorozence i celé jeho tělo porodí pod úrovní vodní hladiny. V průběhu porodu je možné využít pobytu ve vodě i opakovaně. Pozitivním efektem pro rodičku je především úleva při bolesti.

Hydroterapie totiž poskytuje spasmolytické a analgetické účinky, uvolňuje svaly a tkáně a usnadňuje tak otevírání porodních cest, snižuje se nutnost použití léků v průběhu porodu. Teplá voda mění elasticitu kůže a tlak vody umožní rovnoměrné tlačení.

Teplá voda podporuje uvolnění po fyzické i psychické stránce, lze využít i aromaterapie (levandule, rozmarýn, šalvěj, růže – nosičem bývá mléko, smetana, olejová báze).

Tento způsob porodu je považován za bezpečný, jedná-li se o zcela normální průběh těhotenství a porodu.

Informovaný souhlas ke stažení zde

 

ODBĚR PUPEČNÍKOVÉ KRVE A TKÁNĚ PUPEČNÍKU

 KNTB splupracuje s:

 • Národní centrum pupečníkové krve 
 • CORD BLOOD CENTER

Odběr a uchování pupečníkové krve a tkáně pupečníku můžete objednat na bezplatné infolince obou center.

Po projevení zájmů rodičů opatřujeme pupečníkovou krev i tkáň pupečníku, které obsahují život v zachraňující kmenové buňky.

Odběr je bezpečný a bezbolestný pro matku i dítě, probíhá po porodu a dá se uskutečnit u všech typů porodů.

AMBULANTNÍ POROD

Patříme mezi porodnice s možností volby ambulantního porodu.  Po porodu, který se odehrává ve zdravotnickém zařízení (KNTB, a. s.) odchází rodička s dítětem v poporodním období, které trvá minimálně dvě hodiny, do domácí péče.

Podmínkou je bezproblémový přirozený (fyziologický) porod v termínu (po dokončeném 38. týdnu gravidity), bez přítomnosti rizikových faktorů. Dále nekomplikovaný zdravotní stav matky i novorozence, dobrá poporodní adaptace novorozence a nepřítomnost jakýchkoli faktorů, které mohou po předčasném propuštění dítěte do domácí péče vést ke zhoršení jeho zdravotního stavu.

(informovaný souhlas ke stažení zde)

BONDING

Cílem podpory bondingu je vytvoření emoční vazby mezi matkou a dítětem a usnadnění jejich fyziologické adaptace.

Po porodu zajišťujeme co nejdříve kontakt skin to skin a přerušujeme pupečník až po jeho dotepání. Při výslovném přání matky a při dobrém zdravotním stavu dítěte nepřerušujeme kontakt kvůli prvnímu ošetření dítěte. Tyto úkony provedeme dodatečně nebo přímo na matce.

Porodní asistentky nebo novorozenecké sestry zajišťují, aby matka a dítě byly v těsném kontaktu jako jedna jednotka, podporují jejich vzájemný vizuální kontakt. Upravují vhodnou polohu pomocí polštářů. Poskytují podporu novorozenci a matce s prvním přisátím k bradavce dle připravenosti dítěte. Snaží se, aby prostředí prvního kontaktu rodičů a dítěte bylo klidné, vstřícné a intimní.

V případě odchylek od fyziologického průběhu rané poporodní adaptace matky nebo dítěte neustále informujeme oba rodiče a podporujeme alternativní formy jejich vzájemného kontaktu.

Dle stavu dítěte a matky je novorozenec přeložen na oddělení rooming-in společně s matkou.

PERINATÁLNÍ ZTRÁTA

Na porodním sále poskytujeme péči také rodičům, kteří procházejí jednou z nejnáročnějších životních událostí, jakou je perinatální ztráta. Vyškolený zdravotnický personál doprovází rodiče citlivě a s respektem k individuálním přáním, pocitům, myšlenkám a přesvědčením.  Snažíme se podávat srozumitelné informace potřebné k pochopení dané situace a k informované volbě. Rodiče získají důležité informace o procesu truchlení, občanskoprávních povinnostech, možné odborné i laické psychologické pomoci a podpoře. Postupujeme na základě nejnovějších poznatků a doporučení odborníků, spolupracujeme s nadací Klíček, Perinatálním hospicem, nadací Dítě v srdci, jako jedna z mála porodnic disponujeme chladící postýlkou Cuddle cod. Rodičům dáváme příležitost své dítě vidět, chovat v náručí a rozloučit se s ním v intimním prostředí po takovou dobu, kterou potřebují. Pořizujeme fotografie, otisky, vzpomínkové kartičky a předměty, které darujeme formou memory boxů. Neomezujeme kontakt s nejbližšími a podporujeme možnost uspokojit kulturní a spirituální potřeby. Veškeré informace jsou rodičům předávány i formou tištěné brožurky.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky