Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

NEINVAZIVNÍ TESTOVÁNÍ (NIPT)

NEINVAZIVNÍ TESTOVÁNÍ (NIPT)

V krvi těhotné ženy je přítomná genetická informace plodu ve formě tzv. volné fetální DNA (cffDNA). Ač je její koncentrace nízká, moderní technologie nám umožňují tuto DNA využít při vyšetření rizika chromozomálních vad u plodu. Tato  metoda je velmi přesná a pro plod bezpečná, protože se provádí z  odběru krve u nastávající maminky. NIPT se již delší dobu provádí přímo v ČR, proto není nutné vzorky odesílat do zahraničí. K úspěšnému provedení NIPT je důležité, aby bylo dostatečné množství získané genetické informace plodu - toto vyjadřuje tzv. fetální frakce. Dle výsledků výzkumů a ověřovacích studií je úspěšnost NIPT v záchytu Downova, Edwarsova a Patauova syndromu vyšší, než 99 %. Pokud je fetální frakce nad přibližně 6 %, riziko, že se NIPT splete, je výrazně nižší než 0,01 %. NIPT je screeningovým vyšetřením, takže každý pozitivní výsledek musí být ověřen z odběru AMC nebo event. CVS. V případě zájmu o tento test a jakýchkoli dalších dotazů se můžete obrátit na lékaře našeho Centra fetální medicíny a genetiky.

NIPT je možné zvážit zejména:

  • v případě pozitivního screeningu vrozených vad, při normálním UZ nálezu u plodu, pokud se těhotná žena obává možných komplikací v souvislosti s nabízeným odběrem AMC nebo CVS
  • v případě hraničního výsledku prvotrimestrálního screeningu
  • u těhotných s věkem nad 35 let

NIPT se provádí z krevního odběru

  • je jednoduchý, bezpečný a přesný test k posouzení rizika výskytu nejčastějších chromozomálních vad plodu (Downův syndrom, trizomie 18, trizomie 13), event. některých vybraných mikrodelečních syndromů
  • umí určit i změny počtu pohlavních chromosomů (chromosom X a Y)
  • je možné jej provést u žen, které čekají jedno dítě nebo dvojčata, po přirozeném i po umělém oplodnění
  • je možné jej provádět od ukončeného 11. týdně těhotenství po předchozí konzultaci s lékařem genetikem, který podrobně vysvětlí postup, smysl testu a význam pozitivního i negativního výsledku. Za standardních podmínek je výsledek dostupný do sedmi pracovních dní.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky