Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Genetická konzultace

PREKONCEPČNÍ PÉČE

Genetická konzultace je před plánovanou graviditou vhodná v celé řadě případů. Je to například tehdy, pokud žena prodělala dva nebo více potratů nebo pokud se páru nedaří otěhotnět. 

Dále je konzultace vhodná tehdy, pokud se žena léčí pro chronické onemocnění (epilepsie, cukrovka, revmatoidní artritis atd), pokud se v rodině vyskytují dědičná onemocnění (polycystóza ledvin, cystická fibróza atd), pokud se ženě, nebo v blízkém příbuzenstvu narodily děti s vrozenými vývojovými vadami (zejména mnohočetnými), s chromozomálními vadami nebo se závažným mentálním opožďováním. 

Genetická konzultace v těchto případech může zvýšit pravděpodobnost úspěšnosti těhotenství.

POZITIVNÍ SCREENING

V případě pozitivního screeningu se musí těhotná rozhodnout, zda chce podstoupit invazivní vyšetření (odběr choriových klků, nebo odběr plodové vody) k definitivnímu potvrzení diagnózy. Toto rozhodnutí může být obtížné a cílem genetické konzultace je ho ulehčit. 

Stejně tak je genetická konzultace indikovaná při zjištění vývojové nebo chromozomální vady u plodu. Na základě vysvětlení problematiky se pak rodiče s podporou genetika rozhodují o dalším postupu.

PÁRY S PORUCHOU PLODNOSTI

Sterilita nebo dysfertilita (opakované potraty) může mít genetickou příčinu. Páry, kterým se nedaří otěhotnět rok nebo déle nebo které prodělali dva nebo více potratů (zejména v 1. Trimestru) by měli být geneticky vyšetřeny. U některých je přítomna genetická odchylka, která tyto stavy podmiňuje.

NÁDOROVÁ ONEMOCNĚNÍ V RODINĚ

Většina nádorových onemocnění nemá silně vyjádřenu dědičnou složku. Pokud se však nádorová onemocnění vyskytují ve věku nižším, než je v populaci obvyklé (např. nádor prsu pod 40 let věku), nebo se stejný typ nádoru vyskytuje u několika blízkých pokrevních příbuzných, může se dědičná složka uplatňovat. 

V tomto případě je vhodné provést genetickou konzultaci ke zjištění výšky pravděpodobnosti dědičného nádorového syndromu, který pak může být ověřen vyšetřením z krevního odběru. 

Pokud toto vyšetření indikuje klinický genetik, je vyšetření hrazené pojišťovnou. Výška rizika pak ovlivňuje preventivní sledování.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo