Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Novorozenecké oddělení

Novorozenecké oddělení

Novorozenecké oddělení pracuje od roku 1997 spolu s gynekologicko-porodnickým oddělením jako Perinatologické centrum ustanovené Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Perinatologické centrum pro danou oblast koncentruje veškeré závažné patologické stavy těhotenství a novorozeneckého věku. Spádovou oblastí našeho pracoviště je Zlínský kraj, nicméně v naší porodnici rodí ženy i z jiných regionů ČR.

Porodnice a novorozenecké oddělení ve Zlíně patří počtem porodů mezi největší pracoviště v ČR, v posledních letech se počet hospitalizovaných dětí pohybuje kolem 2500.

Perinatologické centrum novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati a.s. Ve Zlíně nese titul Baby-friendly Hospital (BFH), což znamená, že oddělení je přátelské vůči dětem. Snažíme se umožnit dětem úspěšný a zdravý start do života, s tím neodmyslitelně souvisí podpora a propagace kojení jakožto nejvýhodnějšího způsobu výživy kojence.

Na porodních sálech ošetřuje všechny novorozence personál novorozeneckého oddělení. Dětská sestra je součástí porodního týmu a je trvale přítomna na pracovišti porodních sálů. Klademe důraz na to, aby bylo dítě ihned po porodu v těsném kontaktu s maminkou (bonding) a včasné přikládání k prsu. Nebráníme se individualizaci těchto služeb dle přání rodičů. Novorozence od matky neoddělujeme, pouze pokud je k tomu vážný důvod, zůstává na porodním boxe po celou dobu jejího pobytu na sále. U novorozenců porozených císařským řezem jsou identické pravidla jako při vaginálním porodu, bonding může realizovat otec. Na oddělení rooming in navazujeme na bonding (dítě je stále v kontaktu s matkou), v každé postýlce je umístěn monitor dechu.

Na oddělení ošetřujeme i děti, které potřebují specializovanou neonatologickou péči a byly porozeny v jiných nemocnicích Zlínského kraje. Převoz se provádí transportním inkubátorem v sanitě Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Transportní tým tvoří lékař a sestra novorozeneckého oddělení a funguje nepřetržitě. Každým rokem realizujeme přibližně 60 - 70 transportů dětí.

V naší porodnici nevedeme žádný pořadník matek (rodiček)! 

Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn