Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

O oddělení

Centrum vysoce specializované péče o pacienty s IKTEM je součástí neurologického oddělení KNTB, a.s.

Jde o centrum, jehož hlavní součástí je jednotka intenzivní péče (6 lůžek), která se specializuje na diagnostiku a léčbu akutních cévních mozkových příhod (laicky mrtvice).

PROČ JE PÉČE O TOTO ONEMOCNĚNÍ TAK POTŘEBNÁ?

Cévní mozkové příhody jsou u nás druhou nejčastější příčinou úmrtí a jednou z hlavních příčin invalidity, stále častěji se navíc vyskytují v produktivním věku (ve věku mezi 40 a 60 lety), zvláštností není ani výskyt u 20 letých. Hlavními rizikovými faktory jsou špatně léčená hypertenze, diabetes mellitus a choroby srdce, zejména poruchy srdečního rytmu. Velmi významnými příčinami je také špatný životní styl, způsob života. Velmi rizikové je kouření, nadměrná konzumace alkoholu a malá fyzická aktivita.
Nejčastějším typem jsou tzv. ischemické ikty (tj. akutní cévní mozkové příhody, které vznikají nejčastěji uzávěrem mozkové tepny s následnou poruchou prokrvení určité části mozku) a zbývajících asi 20 % jsou krvácení do mozku (tzv. hemoragické ikty) a krvácení mezi mozkové obaly (tzv. subarachnoidální krvácení).

JE AKUTNÍ IKTUS LÉČITELNÝ?

Ischemický iktus je již léčitelný. Základním předpokladem jeho účinné léčitelnosti je časový faktor, tj. doba, která uplyne mezi vznikem příznaků mrtvice a dobou příjezdu do nemocnice, která se na léčbu akutní fáze iktu specializuje. Tou je právě KNTB, a. s. – neurologické oddělení. Pokud je nemocný přijat do 4,5 hodiny od doby vzniku, může specializovaný lékař v Iktovém centru „rozpustit“ uzávěr (vmetek nebo trombus) mozkové tepny pomocí tzv. trombolýzy.

CEREBROVASKULÁRNÍ PORADNA

Prodělaná akutní mozková příhoda (iktus) představuje pro nemocného zvýšené riziko opakování iktu nebo jiného typu cévního onemocnění (např. infarktu myokardu). Proto nemocní po mrtvici mají užívat doporučenou preventivní léčbu, která snižuje toto riziko a samozřejmostí je úprava jejich životosprávy a správná léčba výše uvedených rizikových faktorů. Mohou být sledování v cerebrovaskulární poradně, jejíž součástí je i možnost vyšetřování mozkových cév a hlavních přívodných cév do mozku ultrazvukovým vyšetřením. V KNTB jde o ambulanci, která je součástí neurologického oddělení, kde se kontroluje léčba, úspěšnost rehabilitace, stav tepen apod. u nemocných po prodělaném iktu.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky