Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Zlínská porodnice a Nedoklubko vyvinuli NedoVak

NedoVak je – jak název napovídá – bezpečný „vak“ pro nedonošené děti. V loňském roce ho vyvinula Radka Divoká z neziskové organizace Nedoklubko spolu se sestrami a lékaři na Neonatologickém oddělení v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně.

Zjednodušeně řečeno, NedoVak zvyšuje komfort maminek nebo tatínků a nedonošených dětí. „Všichni asi znají pojem klokánkování, kdy se dítě uváže do šátku na břicho, aby mělo co nejtěsnější kontakt s maminkou. Nedovak byl vyvinutý právě na těchto principech. Jeho obrovskou výhodou je ale to, že je uvázaný tak bezpečně, aby maminka mohla usnout nebo si číst, aniž by se s dítětem mohlo cokoliv stát,“ popisuje funkčnost NedoVaku primář neonatologie KNTB a jeho iniciátor MUDr. Jozef Macko a dodává: „Pro vývoj dítěte je velmi důležité, aby byli rodiče co nejdříve po porodu zapojeni do péče o něj. Nedonošených dětí se to týká o to více.“

Koordinátorka organizace Nedoklubko pro Zlínský kraj Radka Divoká doplňuje, že nejprve vznikl ve zlínské porodnici prototyp, který je v tuto chvíli patentovaný. V současné době v Nedoklubku ušili a rozdistribuovali již více než 400 kusů do různých perinatologických center v České republice. „O NedoVak je velký zájem, proto jsme iniciovali vznik edukačního videa pro zdravotníky, aby věděli, jak ho správně uvázat na maminku nebo tatínka a jak tam umístit miminko, aby byl kontakt „skin to skin“ co nejprospěšnější a mohl trvat co nejdéle.“

NedoVak je z vysoce elastického materiálu, aby se krásně přizpůsobil tělu maminky i miminka. „Když si vzpomenu sama na sebe jako na maminku předčasně narozené holčičky, úplně si vybavuji ty pocity, kdy se člověk bojí, že při několikahodinovém klokánkování usne a miminko sklouzne a ublíží si. S NedoVakem, který mimochodem slouží nejen maminkám, ale i tatínkům, se to stát nemůže,“ popisuje ředitelka organizace Nedoklubko Lucie Žáčková.

Současným trendem ve světě v oblasti neonatologické péče je bonding a přikládání po porodu i u předčasně narozených dětí. Dříve tak tomu nebylo. „Zlínská porodnice je jedním z prvních pracovišť, kde se nastavil takový přístup. Považuji to za velmi důležité pro celkovou adaptaci miminka po porodu. Lépe si zvyká na nové prostředí a lépe se osidluje bakteriemi od maminky. Tím je trochu připravenější na život venku. Nám se to rozhodně osvědčilo,“ uzavírá primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Jozef Macko. 

PROHLÉDNĚTE SI NAŠI GALERII

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky