Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Zlínská nemocnice startuje kampaň na podporu dárcovství krve Ve dvou se to lépe daruje

Zlínská nemocnice startuje kampaň na podporu dárcovství krve Ve dvou se to lépe daruje

Lidská krev je vzácná a ničím nenahraditelná tekutina, která zachraňuje zdraví a životy těžce nemocných lidí. Stále ještě neznáme způsob, jak krev uměle nahradit a potřebujeme dárce krve. Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně proto na podporu dárcovství krve spouští kampaň Ve dvou se to lépe daruje.

„Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev. Krevní transfuze ani léky vyráběné z krve ale nejsou samozřejmostí. Každý dárce krve si zaslouží obdiv a velké poděkování, darovaná krev často může zachránit život. Nedávno jsme měli pacienta s těžkou anemií, krvácením do hrudníku, zároveň se zánětem ledviny. Naši lékaři pro něj při operaci potřebovali deset krví. Což znamená, že deset lidí, kteří se rozhodli darovat krev, mu de facto zachránili život,“ popsala MUDr. Jana Pelková, primářka Hematologicko – transfuzního oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

Právě kvůli podpoře dárcovství krve vznikla kampaň Ve dvou se to lépe daruje. „Oslovili jsme ke spolupráci Městské divadlo Zlín a dvěma tvářemi kampaně jsou kamarádky a kolegyně herečka Marie Vojtěchová a rekvizitářka Michaela Krysmánková. Jsou skvělými příklady, protože Michaela Krysmánková daruje krev dlouhodobě a je dokonce držitelkou stříbrné medaile prof. Jánského, zatímco Marie Vojtěchová se zahájením kampaně darovala krev úplně poprvé,“ uvedla Dana Lipovská, vedoucí komunikace a marketingu v Krajské nemocnici T. Bati.

„Já jsem krev začala dávat v letech 2003-2005 a pak od roku 2017 jsem s darováním pokračovala. Rozhodla jsem darovat z prostého důvodu – abych mohla pomoct lidem. Je to způsob, který mě nic nestojí a myslím, že by měl být dárcem každý, kdo může. I mé děti jsou dárci. Z mých blízkých zatím potřebovala transfúzi maminka, a to po operaci bederní páteře,“ konstatovala rekvizitářka Michaela Krysmánková.

„Darovat krev je důležité. Proč? Když vím, že můžu pomoci zachránit někomu život, aniž bych byl lékařem, zdravotní sestrou nebo vědcem, a moje zdraví mi to dovolí, tak proč ne? Když jsem teď byla poprvé darovat krev, měla jsem zbytečný strach. Nejsem žádný pravidelný návštěvník doktorů nebo nemocnic, nejsem zvyklá například na jehly. Takže moje největší obava byla ze samotného vpichu. Ale to bylo naprosto liché, většina mých modřin bolela mnohem víc. Příjemně mě překvapila péče paní doktorky, s jakou trpělivostí mi vysvětlovala stav mojí krve, sestry mi všechno ukázaly... Prostě to bylo snadnější, než jsem myslela,“ řekla s úsměvem Marie Vojtěchová.

Kampaň Ve dvou se to lépe táhne a dárcovství krve podpořilo také město Zlín. „Nikdo nevíme, kdy budeme krev potřebovat. Proto bychom neměli být k tomuto tématu lhostejní. Osobně se určitě zapojím a krev půjdu darovat. Vyzveme i zaměstnance magistrátu, aby darovali krev, ideálně pravidelně a dlouhodobě,“ uvedl zlínský primátor Jiří Korec.

Počet dobrovolných dárců krve se ve zlínské krajské nemocnici v loňském roce snížil. Zatímco předloni jich bylo celkem více než 11 tisíc, loni to bylo 10.896. Snížil se i počet nových dárců, kterých do nemocnice přišlo v loňském roce 812, na rozdíl od roku 2021, kdy jich dorazilo 995. Nejčastěji měli dárci krevní skupiny 0+ a A+.

 

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky