KNTB logo

ZLÍNSKÁ NEMOCNICE SE BLÍŽÍ STROPU PERSONÁLNÍCH I LŮŽKOVÝCH KAPACIT, COVID POZITIVNÍCH PACIENTŮ STÁLE PŘIBÝVÁ

Osm lůžkových stanic pro covid pozitivní pacienty má v tuto chvíli Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a devátou se chystá otevřít v polovině tohoto týdne. Lůžková část geriatrie bude ovšem zřejmě posledním oddělením, které může zdravotnické zařízení přeměnit na covidová lůžka. A hlavně poslední, pro kterou lze v této situaci zajistit personál. Pokud ovšem dál počty pacientů v okrese porostou, bude se muset obrátit o pomoc na sesterské nemocnice ve Zlínském kraji, i ty ale s kapacitami lůžek a personálu vycházejí jen tak tak. Další šancí je pak přesměrování pacientů do nemocnic v sousedních krajích.

„Každý týden otevíráme minimálně dvě covidové stanice, třetina nových lůžek se ale zaplní za několik hodin od otevření a celá kapacita pak během několika dnů. Tímto způsobem už jsme přeměnili lůžka plicního, urologického, interního, rehabilitačního a ortopedického oddělení a také dvě lůžkové stanice centra klinické gerontologie. Máme tři desítky intenzivních lůžek pro covidové pacienty, sto devadesát standardních covidových lůžek, ještě jsme schopni zabezpečit pětatřicet dalších na gerontologii a tím se dostaneme prakticky na strop našich kapacitních možností,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje jsou pro covid pozitivní pacienty aktuálně vyčleněny 4 stanice se 110 intenzivními lůžky a 15 stanic se 410 standardními lůžky vybavenými kyslíkem. „V tuto chvíli už jsme ve Zlíně schopni otevřít pouze jedinou standardní covidovou stanici. Když se ale podíváme na možnosti dalších našich nemocnic v Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži, bude číslo kolem pěti set lůžek velmi pravděpodobně stropem pro nás pro všechny. Nějaké kapacity může přidat možná ještě nemocnice ve Valašském Meziříčí, ale potom nám už nezbývá, než požádat o pomoc sousední kraje. Tato situace může reálně nastat už na začátku příštího týdne,“ zdůraznil Radomír Maráček s tím, že je nyní s řediteli nemocnic v Moravskoslezském a Olomouckém kraji v kontaktu a snaží se s nimi na řešení případného krizového scénáře dohodnout.
 
Největším problémem, který aktuálně nemocnici ve Zlíně trápí, jsou rostoucí počty zdravotníků, kteří chybí v jejím provozu. „Stejný problém nás limituje ve všech čtyřech našich nemocnicích. Aktuálně nám v souvislosti s covidem, jinými diagnózami či ošetřovným chybí už téměř sedm stovek lékařů, sester a dalších zdravotníků. Studenti a dobrovolníci nám mohou pomoci jen částečně, mají jen omezené kompetence při péči o pacienty. Možností by byla pomoc lékařů a sester z terénu, tedy zdravotníků z ordinací praktických lékařů nebo ambulantních specialistů, které bychom mohli zapojit do provozu našich nemocnic. Pak bychom byli schopni přeměnit ještě některá další oddělení na covidové stanice,“ doplnil Radomír Maráček.
 
V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně je aktuálně hospitalizováno 175 covid pozitivních pacientů a 26 z nich je na lůžkách intenzivní péče. Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje pečuje personál dohromady o 443 pacientů s koronavirem, přičemž 74 z nich je ve vážném stavu a vyžaduje intenzivní péči a z tohoto počtu je 56 napojeno na umělou plicní ventilaci. Ještě před dvěma týdny byly přitom počty ve čtyřech krajských nemocnicích 201 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů a 27 z nich na umělé plicní ventilaci.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.