Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Zlínská nemocnice hledá dárce, kteří prodělali koronavirus, jejich plazma může pomoci v léčbě

2.6.2020

I pomocí plazmy od zotavených pacientů se chystají nemocnice založené Zlínským krajem léčit nejtěžší případy onemocnění COVID-19. Vychází přitom z předpokladu, že v této takzvané rekonvalescentní plazmě jsou přítomny protilátky, které pomůžou jejímu příjemci se uzdravit. Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, která bude od uzdravených pacientů plazmu odebírat a následně ji testovat na přítomnost protilátek, proto žádá veřejnost o pomoc a spolupráci.

„Prosíme ty pacienty, kteří se z onemocnění COVID-19 uzdravili, aby přišli k nám na transfuzní oddělení a nechali si odebrat kontrolní vzorek krve. Jakmile budeme mít těchto vzorků dostatečné množství, necháme je otestovat v naší mikrobiologické laboratoři. U těch, ve kterých nalezneme vhodné množství protilátek, následně pozveme dotyčného dárce k odběru plazmy,“ vysvětlila Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. 

S léčbou pomocí plazmy od pacientů, kteří se zotavili z onemocnění COVID-19, začínají i některé další nemocnice v České republice, například Fakultní nemocnice Ostrava. Plazma obsahující potřebné protilátky přitom může pomoci také pacientům, kteří onemocní až při některé z dalších vln pandemie koronaviru, protože ji lze skladovat i několik let. Omezením naopak je, že může být podána jen příjemci, který má stejnou krevní skupinu jako její dárce. 

Odběr plazmy může hematologicko-transfuzní oddělení zlínské nemocnice provádět nejlépe v úterý dopoledne od 8 hodin. „Budeme moc rádi, pokud lidé, kteří se z onemocnění COVID-19 uzdravili, naši výzvu vyslyší. Mohou pomoci zachránit lidské životy,“ vzkázala Jana Pelková. Dodala, že v případě zájmu je možno se objednat a získat další informace na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687. 

Ve Zlínském kraji se z onemocnění COVID-19 zotavily již více než tři stovky pacientů. Aktuálně jich je nemocných téměř šedesát.

 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn