KNTB logo

ZLÍNSKÁ NEMOCNICE HLEDÁ DÁRCE, KTEŘÍ PRODĚLALI KORONAVIRUS, JEJICH PLAZMA MŮŽE POMOCI V LÉČBĚ

I pomocí plazmy od zotavených pacientů se chystají nemocnice založené Zlínským krajem léčit nejtěžší případy onemocnění COVID-19. Vychází přitom z předpokladu, že v této takzvané rekonvalescentní plazmě jsou přítomny protilátky, které pomůžou jejímu příjemci se uzdravit. Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, která bude od uzdravených pacientů plazmu odebírat a následně ji testovat na přítomnost protilátek, proto žádá veřejnost o pomoc a spolupráci.

„Prosíme ty pacienty, kteří se z onemocnění COVID-19 uzdravili, aby přišli k nám na transfuzní oddělení a nechali si odebrat kontrolní vzorek krve. Jakmile budeme mít těchto vzorků dostatečné množství, necháme je otestovat v naší mikrobiologické laboratoři. U těch, ve kterých nalezneme vhodné množství protilátek, následně pozveme dotyčného dárce k odběru plazmy,“ vysvětlila Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. 

S léčbou pomocí plazmy od pacientů, kteří se zotavili z onemocnění COVID-19, začínají i některé další nemocnice v České republice, například Fakultní nemocnice Ostrava. Plazma obsahující potřebné protilátky přitom může pomoci také pacientům, kteří onemocní až při některé z dalších vln pandemie koronaviru, protože ji lze skladovat i několik let. Omezením naopak je, že může být podána jen příjemci, který má stejnou krevní skupinu jako její dárce. 

Odběr plazmy může hematologicko-transfuzní oddělení zlínské nemocnice provádět nejlépe v úterý dopoledne od 8 hodin. „Budeme moc rádi, pokud lidé, kteří se z onemocnění COVID-19 uzdravili, naši výzvu vyslyší. Mohou pomoci zachránit lidské životy,“ vzkázala Jana Pelková. Dodala, že v případě zájmu je možno se objednat a získat další informace na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687. 

Ve Zlínském kraji se z onemocnění COVID-19 zotavily již více než tři stovky pacientů. Aktuálně jich je nemocných téměř šedesát.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.