KNTB logo

Zlínská krajská nemocnice se pyšní ultrazvukovým odborníkem s prestižním certifikátem

Lékařka Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Barbora Chaloupková získala certifikát pro superkonziliární ultrazvukové onkogynekologické vyšetření. V České republice má toto osvědčení pouze 13 lékařů. Znamená nejen dlouhodobé vzdělávání se v ultrazvukové diagnostice, ale také obrovskou prestiž pro nemocnici, ve které takový odborník působí.

V současnosti je ultrazvukové vyšetření neodmyslitelnou součástí gynekologické praxe. Dříve měli gynekologové oporu pro svou diagnózu pouze v bimanuálním vyšetření. Ultrazvuky neexistovaly, museli se tedy spoléhat pouze na cit v rukou.  „My ale nyní máme možnost vidět i to, co není napovrchu, a dokonce i to, co nelze zjistit pohmatem.  Je to neuvěřitelná výhoda a můžete prakticky ihned rozlišit ženy na ty s normálním, podezřelým a evidentně patologickým nálezem,“ popisuje gynekoložka Barbora Chaloupková a dodává: „Častokrát za pomoci ultrazvuku můžeme vidět i více než CT nebo magnetická rezonance. Navíc tato vyšetření vyžadují často dlouhé čekání. Zjistí-li expert ultrazvukem malignitu (zhoubnost), má možnost ženu ihned informovat o tom, že máme podezření na nádorové onemocnění. Pacientka se pak může snáze se situací vyrovnávat a zařídit vše potřebné.“

Barbora Chaloupková učí expertní práci s ultrazvukem i další kolegy, věnuje se také stážistům z celého Zlínského kraje. „Samozřejmě je jedna věc teorie a druhá praxe, důležitý je i určitý „šestý smysl“. Musíte si dát všechno dohromady – co vám žena sama řekne, jak dlouho nález má, výsledky laboratoře, prohlédnout si ji vaginální i abdominální sondou a až pak můžete udělat závěr, který jí třeba může změnit život. Proto je to velmi náročné a odborník si musí být opravdu jistý,“ upřesňuje lékařka, pro kterou je certifikát oceněním dlouhodobého úsilí a vzdělávání v oboru. „Pro jeho získání je třeba splnit řadu podmínek. Od atestace až po doložení případových studií, v nichž se ultrazvukový nález musí shodovat s operačním nálezem a nálezem na patologických preparátech. Další podmínkou je účast na mezinárodních konferencích a přezkoušení z teoretické i praktické způsobilosti. Dosažení této odbornosti je v mém případě výsledkem třináctileté práce.“

 

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.