Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Zlínská krajská nemocnice má nový přístroj LERV

Pod zkratkou LERV se skrývá složitý název „litolapaxie (řecky lithos-kámen, lapaxein-odvést) extrakorporální rázovou vlnou“. Jedná se o přístroj k léčbě močových konkrementů, laicky kamenů. Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně ho na oddělení urologie pořídila z evropských dotací za necelých 10 milionů korun.

Metoda rázové vlny se k rozbíjení močového konkrementu ve zlínské krajské nemocnici používá už 30 let. KNTB je jedinou nemocnicí ve Zlínském kraji, která metodu a přístroj LERV používá. Za tu dobu prošlo pracovištěm na urologii 10 320 pacientů.

„Ročně jich ošetříme v průměru zhruba 200, před 20 lety to bylo ročně 400. Snížení počtu má několik příčin. Jednou z nich je preventivní program metabolické ambulance v naší nemocnici. Tam odesíláme pacienty k biochemickému rozboru krve a moči s tím, že jsou jim stanoveny rizikové faktory pro tvorbu nových konkrementů. Při dodržování všech pokynů se jim v lepším případě přestanou nové konkrementy tvořit úplně, anebo se sníží počet recidiv,“ upřesnil vedoucí lékař pracoviště LERV MUDr. Ivan Anděl a dodal: „Druhou okolností je zavedení nových endoskopických metod, tzv. RIRS (Retrograde Intrarenal Surgery). V celkové anestézii lze takto řešit konkrementy v močovodu i v ledvině. Podle britské medicínské databáze NICE však bylo zjištěno, že u správně vybraných konkrementů je LERV na prvním místě v léčebném postupu, a to jak s ohledem na pacienta, tak na ekonomické zatížení zdravotního systému.“          

Ještě před zavedením endoskopických metod a rázových vln se lidově řečeno močové kameny operovaly otevřeně, tedy kožním řezem v délce 20 až 30 centimetrů, kdy lékaři vypreparovali močovod nebo ledvinu, kámen se kleštěmi vyjmul a pak se zašil močovod. Následovala doba dočasné pracovní neschopnosti v trvání minimálně šesti týdnů. „Takové operace se u nás v minulosti prováděly dvakrát až třikrát týdně,“ konstatoval Ivan Anděl s tím, že nynější metody jsou daleko šetrnější a s mnohem kratší rekonvalescencí.

„Nový přístroj s elektrickým výbojem v kapalině je modernější verzí toho předchozího. Procedura rozbíjení trvá zhruba hodinu, provádíme ji při tlumení bolesti injekcí. Následně pacienta tři hodiny sledujeme v čekárně litotryptoru nebo na urologickém oddělení,“ uvedl MUDr. Martin Kučera, primář Urologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati. Doplnil také, že obecná prevence v případě zdravotních potíží tohoto charakteru je jednoduchá. Pravidelné a dostatečné doplňování tekutin, a to alespoň 200 ml každé dvě hodiny. Polovinu tekutin by měla tvořit čistá kohoutková voda ochucená trochou citronové šťávy. Ideální je však mít mineralogický rozbor konkrementu z metabolické ambulance KNTB. Podle něj je pak doporučení přesnější a účinnější.

vedoucí lékař LERV MUDr. Ivan Anděl
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky