Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

VÍTE, JAK SI SPRÁVNĚ UMÝT RUCE? ZLÍNSKÁ NEMOCNICE ZVE VEŘEJNOST NA AKCI KE SVĚTOVÉMU DNI HEPATITIDY

Víte, jak si správně umýt ruce? Máte ponětí, jaké nepřátele si nosíte na rukách? Odpovědi na tyto a celou řadu dalších otázek poskytne veřejnosti Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, a to ve středu 28. července. Tento den byl vyhlášen Světovým dnem hepatitidy. Akce pro veřejnost zaměřená právě na hygienu rukou se uskuteční od 10 do 14 hodin a centrem dění se stane hlavní lékárna v nemocničním areálu.

„Do lékárny umístíme speciální přístroj firmy HARTMANN-RICO na hygienu rukou, který si budou moci návštěvníci vyzkoušet. Ukáže jim, jestli si umí správně mýt a dezinfikovat ruce. Poté zájemcům rádi poradíme, co na mytí rukou případně vylepšit nebo co všechno je možné udělat pro minimalizaci rizika onemocnění virovou hepatitidou,“ uvedla Jana Lehnertová, vedoucí Oddělení nemocniční hygieny zlínské nemocnice.
Hygiena rukou je pro udržení zdraví velmi důležitá, protože až 80 procent všech infekčních onemocnění je přenášeno právě jimi. Patří mezi ně i virová hepatitida A (VHA), známá také pod názvy „nemoc špinavých rukou“ či „žloutenka“. Vyvoláván ji vir, který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí. Dokáže jej však zničit například pětiminutový var, desetihodinové působení teploty 60 stupňů celsia nebo působení desinfekčních prostředků. 
Výskyt VHA je celosvětový, častější je v zemích s nízkým hygienickým standardem. Postihuje především děti a mladé dospělé. Při pobytu v zahraničí je riziková také konzumace potravin, proto je vhodné dodržovat pravidlo Světové zdravotnické organizace, které zní: „Převařit, upéct, oloupat anebo nechat být.“
Česká republika patří mezi země s relativně nízkým výskytem VHA. Základem prevence je dodržování zásad osobní hygieny, zejména mytí rukou po použití WC a vždy před konzumací stravy. Nemalý význam má i mytí ovoce a zeleniny před konzumací. Odolnost organismu proti VHA lze zvýšit i očkováním. V ČR jsou dostupné bezpečné a účinné očkovací látky pro děti a dospělé. Očkování proti VHA nepatří mezi povinná, tedy hrazená státem, ale mezi očkování na vlastní žádost, která si platí sám žadatel.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky