Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Vedení zlínské nemocnice podepsalo se zástupci odborů kolektivní smlouvu na příští dva roky

22.12.2020

Kolektivní smlouvu včera v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně podepsali členové představenstva a zástupci všech čtyř odborových organizací. Oproti dosavadním zvyklostem je tento důležitý dokument platný pro příští dva roky. Všechny strany se shodly na způsobu navýšení mezd pro zdravotníky i nezdravotnické zaměstnance, na podmínkách odměňování přesčasové práce a také práce v rámci ústavních pohotovostních služeb. Kolektivní smlouva dále řeší nově zavedené příspěvky pro zaměstnance na penzijní připojištění a upravuje podmínky uzavírání kvalifikačních dohod a poskytování volna pro vzdělávání zaměstnanců.

„Musím poděkovat zástupcům odborových organizací za to, že letos ke kolektivnímu vyjednávání přistoupili opravdu věcně a smlouvu se nám podařilo uzavřít bez zbytečných průtahů. Prožíváme složité období, kdy musíme řešit organizaci péče o akutní i covidové pacienty, je pro nás proto důležité mít všechny zdravotníky, ale i ostatní zaměstnance na své straně. Zároveň vnímáme, že i oni potřebují mít jasno, za jakých podmínek budou v nemocnici v příštích dvou letech pracovat,“ konstatoval Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Vedení nemocnice se dohodlo se zástupci odborových organizací na tom, že se mzdy zdravotníků se od ledna zvýší o 10 %, přičemž pro výpočet navýšení mzdy se bude vycházet z částky, která by jim náležela jako plat ve státních nemocnicích. „Mzdu navýšíme také nezdravotníkům, a to o částku tisíc korun při plném úvazku. Pro všechny zaměstnance nově zavádíme příspěvek na penzijní připojištění, který mohou čerpat ve výši až do tří tisíc korun měsíčně podle let odpracovaných v nemocnici. Jsme aktuálně v dobré finanční kondici a máme zájem si naše zaměstnance udržet,“ podotkl Radomír Maráček. Nad rámec odměňování za práci na covidových odděleních dostanou za letošní rok všichni zaměstnanci nemocnice jako poděkování za zvládnutí koronavirové pandemie poukázky do lékárny v hodnotě 2000 korun.

Kolektivní smlouva, které je obvykle uzavírána na dobu jednoho roku, byla tentokrát sjednána až do konce roku 2022. Po jednání podle náměstkyně pro personální řízení Jany Pająk vyjádřili zástupci odborových organizací Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně spokojenost se vstřícným jednáním managementu, navýšením mezd, i se zavedením příspěvku na penzijní pojištění. „Uvedli, že pevně věří, že zvýšení mezd a rozšíření nabídky benefitů povede k větší spokojenosti zaměstnanců a že i díky tomu bude zlínská nemocnice atraktivnějším zaměstnavatelem nejen v rámci Zlínského kraje,“ doplnila náměstkyně.
 
V dalších třech nemocnicích Zlínského kraje rovněž probíhají jednání mezi zástupci odborových organizací a managementy těchto zdravotnických zařízení. Nejdále jsou zatím v Uherskohradišťské nemocnici, kde byla kolektivní smlouva podepsána stejně jako ve Zlíně během včerejška. V Kroměřížské nemocnici byla platnost letošní kolektivní smlouvy po dohodě s odbory prodloužena do konce února a ve Vsetínské nemocnici až do konce března. Zástupci vedení nemocnic ve Vsetíně a Kroměříži věří, že se kolektivní smlouvu podaří uzavřít dříve, ale chtějí mít na jednání dostatečný prostor. V každém případě budou nově sjednané podmínky platit i zpětně od počátku ledna 2021.
 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn