KNTB logo

VÁCLAV PEJŠE: NA NEMOCNICI BYLI VŠICHNI ZAMĚSTNANCI HRDÍ

Mezi významné lékaře zlínské Baťovy nemocnice v její prvorepublikové éře patřil také MUDr. Václav Pejše, jenž zastával funkci primáře II. interního oddělení a měl také na starost Zdravotnickou matriku zaměstnanců. Jeho práce je částečně zmíněna v publikaci Baťova nemocnice ve Zlíně 1927 – 2002.

Právě o tuto publikaci projevila zájem Jana Klimtová ze západních Čech. Doktor Pejše byl totiž bratr jejího dědečka a ona se zajímá o jeho osudy. „Osobně jsme se znali, v naší rodině máme krásné vztahy. Jako dítě jsem u strýce Vendy, jak jsme mu říkali, strávila mnoho prázdnin v Rychnově nad Kněžnou, kde tehdy pobýval,“ vzpomínala Jana Klimtová, které Krajská nemocnice T. Bati žádanou publikaci obratem poskytla. 
Václav Pejše, který se narodil v roce 1891, byl blízkým spolupracovníkem MUDr. Bohuslava Alberta, prvního ředitele Baťovy nemocnice. Seznámili se Mukačevě na Podkarpatské Rusi, kde oba pracovali ve státní nemocnici. „Strýc Venda několikrát vzpomínal na chudobu, ve které žili tamní obyvatelé. Ale také na jejich vděčnost za to, že je léčili a za všechnu další pomoc, kterou jim poskytovali. Vznikla tak mnohá přátelství, která přetrvala řadu let a kvůli kterým se Václav Pejše na Podkarpatskou Rus opakovaně rád vracel,“ prozradila Jana Klimtová.
Stejně jako na Mukačevo vzpomínal Václav Pejše s láskou i na baťovský Zlín. Zažil ho v letech, kdy se měnil z ospalého maloměsta v průmyslové centrum, které svým významem brzy přesáhlo hranice regionu. Podnikatel Tomáš Baťa, který měl na rozvoj Zlína největší vliv, byl otevřený moderním a progresivním postupům – a to i ve zdravotnictví. Baťova nemocnice, kterou založil, tak byla propagátorem toho nejmodernějšího, co bylo v této oblasti tehdy k dispozici. „Strýc Venda vzpomínal, jak byli všichni zaměstnanci na nemocnici hrdí, jak s ní byli spjatí. Osobně byl také nadšený ze samotného Tomáše Bati, kterého si velmi považoval. A vážil si ho za to, že se snažil dát svým spolupracovníkům co nejkvalitnější zdravotnickou péči a také sociální zázemí,“ upozornila Jana Klimtová. 
Znalost Tomáše Bati a jeho rodiny a také zapojení do „baťovského“ systému práce ale Václavu Pejšovi uškodilo po roce 1948, po změně politického režimu. Tehdy už pracoval v Ostravě. V jednom z vykonstruovaných procesů s protikomunistickými skupinami a tzv. nepřáteli státu, mezi které patřili i mnozí „baťovci“, byl odsouzen na 12 let do vězení. Po sedmi letech, za částečného uvolnění poměrů, byl propuštěn na svobodu, ale s podmínkou, že se nesmí vrátit domů do Ostravy. Azyl tak našel u bratra v Plzni, a poté i u sestry v Rychnově nad Kněžnou. Po roce 1968 byl rehabilitován a byl mu vrácen titul MUDr. Zemřel v roce 1969.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.