KNTB logo

V NEMOCNICÍCH VE ZLÍNĚ A VSETÍNĚ ZAČALI PRACOVAT VOJÁCI, POMÁHAJÍ TAKÉ NA COVIDOVÝCH STANICÍCH

Devět vojáků začalo v polovině tohoto týdne pomáhat na covidových stanicích, ale i na dalších odděleních v nemocnicích Zlínského kraje. Během příštích dvou týdnů bude pět z nich k dispozici v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, další čtyři se zapojí do provozu Vsetínské nemocnice. Pracovat budou po dohledem kvalifikovaných zdravotních sester, pomáhat jim budou mimo jiné s manipulací a polohováním pacientů, kteří jsou nepohybliví a jsou tak v průběhu hospitalizace odkázaní na pomoc personálu.

„Za pomoc armády jsme vděční. Během podzimní vlny pandemie nám její příslušníci pomáhali několik týdnů také v odběrovém stanu ve Zlíně. Teď jsou zařazeni do týmů přímo na zdravotnických pracovištích včetně oddělení s intenzivními lůžky, kde jsou hospitalizovaní pacienti s koronavirem v těch nejzávažnějších stavech. Jedná se mnohdy o obézní pacienty, často jsou i v umělém spánku na umělé plicní ventilaci. Silné paže jsou v takových případech potřeba a pro sestry jsou při řadě každodenních úkonů při péči o pacienty opravdu vítanou pomocí,“ zdůraznil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel zlínské nemocnice.

Vojáci byli do nemocnic ve Zlíně a Vsetíně přiděleni v rámci celorepublikové armádní pomoci zdravotnickým a sociálním zařízením v době pandemie koronaviru. „Do Zlínského kraje zamířili vojenští profesionálové ze 143. zásobovacího praporu v Lipníku nad Bečvou, kteří absolvovali kurz Combat Lifesaver (CLS). Ten je rozšířeným kurzem první pomoci pro vybrané vojáky, kteří jsou například vysíláni do zahraničních misí. Tito vojáci budou nyní působit jako posila pomocného personálu nemocnic ve Zlíně a Vsetíně, další pětice vojáků byla vyslána do nemocnice ve Valašském Meziříčí,“ uvedla Magdaléna Dvořáková, mluvčí Generálního štábu Armády České republiky.

Vojáci vyslaní do Zlínského kraje mohou na nemocničních odděleních asistovat například při dezinfekci povrchů, úpravě lůžka, při transportu, polohování a hygienické péči o pacienta, při zásobování materiálem a jeho distribuci. Zároveň pracují vždy pouze pod dohledem a přímým vedením kmenového zdravotnického personálu nemocnic. Podle dohody by nemocnicím Zlínského kraje měli být k dispozici do 1. prosince 2020.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.