KNTB logo

Urologové KNTB Zlín provedli první robotickou operaci v kraji

Robotický operační systém Da Vinci, který nedávno zprovoznila Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně, měl v pátek 6. října reálnou premiéru. První operaci robotem ve Zlínském kraji provedli lékaři urologického oddělení.

Právě zdravotníci z urologického oddělení budou robotický systém při operacích využívat nejvíce. „Dnes se jednalo o prostatektomii, tedy odstranění prostaty s nádorem a lymfatických uzlin. Operace proběhla výborně, výhodou použití robota je kratší doba výkonu, menší krevní ztráty, přesnější zaměření na detail. Dříve pacienti po operaci častěji trpěli inkontinencí nebo poruchou erekce, protože operatéři nebyli schopni vidět detaily všech nervů a cév. 3D obraz významně snižuje množství nežádoucích účinků, navíc pacienti se po robotické operaci hojí daleko rychleji. Je to obrovský posun,“ konstatoval po první robotické operaci v Krajské nemocnici T. Bati MUDr. Martin Kučera, primář Urologického oddělení KNTB.

Dříve museli lékaři udělat až dvaceticentimetrový řez břicha, co samo o sobě byla velká stresová zátěž pro organizmus pacienta. Operace trvala čtyři hodiny a pacient v nemocnici strávil minimálně dva týdny. Nyní operace prostaty trvá hodinu, pacient má v břiše pouze několik vpichů a domů odchází (pokud vše probíhá podle plánu) po pěti dnech.

Lékaři z urologického oddělení budou robotický operační systém využívat nejčastěji – tři dny v týdnu. V dalších dnech je doplní onkogynekologické a chirurgické operace.

PROHLÉDNĚTE SI NAŠI GALERII

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.