Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

U ZÁVAŽNÝCH PACIENTŮ S KORONAVIREM MŮŽE ZLÍNSKÁ NEMOCNICE NAHRADIT FUNKCI PLIC MIMOTĚLNÍM OBĚHEM

Přístroj pro mimotělní krevní oběh, který umí u pacientů v těch nejzávažnějších stavech nahradit funkci plic a srdce, může být ve Zlínském kraji poprvé nasazen právě v souvislosti s koronavirem. Technologie se používá v intenzivní medicíně, kdy je pro záchranu života pacienta nutné zavést léčebnou metodu, která se odborně označuje jako extrakorporální membránová oxygenace, zkráceně ECMO. V celé České republice je v současné době sedm desítek těchto přístrojů, jsou jimi vybavena především komplexní kardiovaskulární centra. Ve Zlínském kraji je jediný v Krajské nemocnici Tomáše Bati. Před necelými dvěma týdny schválila největší zdravotní pojišťovna v zemi, že zlínští lékaři mohou špičkovou metodu využít v léčbě pacientů s nejtěžším průběhem onemocnění COVID-19.

„Přístroj jsme zapůjčili loni na podzim, abychom jej mohli vyzkoušet při některých výkonech v rámci anesteziologicko-resuscitační a intenzivní péče. Jednali jsme o možném nasmlouvání těchto výkonů se zdravotními pojišťovnami. Musím poděkovat Zdeňku Kabátkovi, generálnímu řediteli Všeobecné zdravotní pojišťovny, který pohotově zareagoval na informaci, že by tato technologie mohla pomoci některým nejzávažnějším pacientům s onemocněním koronavirem, a dal před několika dny využití přístroje ve Zlínském kraji zelenou. Obyvatele regionu by tato dobrá zpráva mohla potěšit a uklidnit zároveň, máme pro léčbu komplikovaných stavů k dispozici tu nejmodernější péči,“ uvedl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.

Mimotělní oběh může být použitý u pacientů ve vážném stavu, kterým k nahrazení funkce plic běžně využívané přístroje pro umělou plicní ventilaci nestačí. „Je to vlastně poslední záchrana pro pacienty, kterým už plíce natolik selhávají, že nemohou pracovat ani s podporou ventilátoru. Metoda ECMO se v současné medicíně využívá v případech závažného plicního selhání, můžeme s její pomocí nahradit v případě potřeby funkci srdce i plic současně. V léčbě nemoci COVID-19 zatím moc zkušeností není, ale i jiné infekce způsobují oboustranný těžký zánět plic a tam metoda pomáhá zachránit život takto postiženým pacientům,“ popsal docent Tomáš Gabrhelík, primář Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, kde je přístroj umístěn.

Po napojení na přístroj je krev kanylami vedena z těla pacienta do oxygenátoru, kde dochází k jejímu okysličení a odstranění oxidu uhličitého, následně je pumpou čerpána zpět do těla pacienta. „Funkci plic můžeme tímto způsobem nahradit dlouhodobě, tedy po dobu několika týdnů. Zatím jsme ve Zlínském kraji neměli pacienta s onemocněním koronavirem v tak vážném stavu, že bychom museli metodu ECMO využít. Pokud by se takový pacient objevil, byl by transportován k nám a léčen v izolaci ve zlínské nemocnici,“ doplnil Tomáš Gabrhelík.

V souvislosti s probíhající pandemií koronaviru byl mimotělní oběh a metoda ECMO u českých pacientů dosud využita například ve Všeobecné fakultní nemocnici nebo ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Pořizovací cena konkrétního přístroje, který má v současné době zapůjčený zlínská nemocnice, se pohybuje okolo 2 milionů korun.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky