Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Světový den rakoviny plic poukazuje na pozdní záchyty karcinomu

Světový den rakoviny plic poukazuje na pozdní záchyty karcinomu

První srpnový den je Světovým dnem rakoviny plic. Touto nemocí v České republice každoročně onemocní zhruba 6 600 lidí a téměř 5 400 na ni zemře. Většina pacientů přichází k lékaři až v okamžiku, kdy nelze onemocnění vyléčit.

To potvrzuje i primář Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Gustáv Ondrejka, Ph.D. „Velmi důležitý je co nejčasnější záchyt onemocnění, protože nejlepší možností, která může vést až k vyléčení pacienta, je chirurgické odstranění nádoru. Bohužel jen přibližně 15 procent pacientů přichází ve stadiu, které tuto léčbu ještě umožňuje.“ Podle primáře Gustáva Ondrejky je také klíčové, aby si lidé všímali projevů, které mohou doprovázet onemocnění plic. „Může to být déle trvající kašel, dušnost nebo bolesti na hrudníku, vykašlávání krve a podobně. Měli by zpozornět také v případě, kdy se v rodině vyskytla nádorová onemocnění, nebo pokud jsou současní či bývalí kuřáci. Důležité je potom kontaktovat svého praktického lékaře a požádat ho o odeslání k vyšetření na specializovanou ambulanci,“ doplnil primář.

V současné době je také možné nově využít „Program časného záchytu karcinomu plic“, což je oficiální screeningový program, určený hlavně kuřákům a bývalým kuřákům nad 55 let. V rámci tohoto programu je možné provádět preventivní vyhledání nádorového onemocnění. Vše opět začíná u praktických lékařů, kteří pacienty kuřáky v případě zájmu do programu zařadí.

A co čeká pacienta, který přijde do pneumologické ambulance Plicního oddělení KNTB ve Zlíně? Nejdříve základní vyšetření funkce plic, rentgen plic, a následně vyšetření lékařem. Rizikové skupiny a lidé s rentgenovým nálezem potom absolvují CT vyšetření plic. „Další postup se odvíjí od výsledku vyšetření. Důležitou roli sehrává bronchoskopie, pomocí které můžeme odebrat vzorky podezřelého nálezu. Na základě vyšetření moderními metodami histologie a genetickými metodami potom určíme podrobněji diagnózu, a hlavně navrhneme individuální léčbu,“ uvedl primář Plicního oddělení KNTB MUDr. Gustáv Ondrejka, Ph.D.

V případě onemocnění rakovinou plic je velmi důležitá prevence. Velmi významnou roli hraje zanechání kouření. Na Plicním oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně funguje již 20 let Centrum léčby závislosti na tabáku. Zájemci o pomoc při odvykání kouření se mohou do centra objednat na telefonu 577 552 622.

Plíce zdravého člověkaplíce zdravého člověka

Plíce nemocného s metastázemiplíce nemocného člověka s metastázemi

 

 

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky