Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Světový den diabetu upozorňuje na narůstající počet pacientů s cukrovkou

Žízeň, častá potřeba jít na toaletu, únava, hubnutí. To jsou jedny z mnoha příznaků onemocnění diabetes mellitus, lidově řečeno cukrovky. Diabetologické centrum Interního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, jediné ve Zlínském kraji, již řadu let pomáhá nemocným tuto nemoc zvládat tak, aby byla zachovaná kvalita jejich života v co největší možné míře.

 Světový den diabetu připadá na 14. listopadu a jeho smyslem je každoročně zvýšit povědomí o nutnosti prevence onemocnění, na které ročně umírají miliony lidí po celém světě. Počet „cukrovkářů“ se i přesto každoročně zvyšuje. „Diabetologické centrum v Krajské nemocnici T. Bati ošetří ročně kolem 20 tisíc pacientů z celého Zlínského kraje. Centrum poskytuje komplexní péči pro diabetiky jak po stránce diagnostické, tak terapeutické. Jako jediné v kraji zajišťuje péči o nemocné s nejkomplikovanějšími formami diabetu, například o pacienty s inzulínovými pumpami,“ představuje MUDr. Vladimír Kojecký, Ph.D., primář Interního oddělení KTNB, jehož je centrum součástí. Dodává také, že i ve Zlínském kraji počet diabetiků stále narůstá.

Po celém světě je evidováno 537 miliónů lidí s cukrovkou. Za rok 2021 kvůli ní zemřelo bezmála sedm milionů lidí. Odborníci zároveň odhadují, že každý druhý člověk na světě může cukrovkou trpět, ale kvůli nízkému povědomí o projevech tohoto onemocnění o tom neví. V České republice onemocní cukrovkou každý desátý člověk a objevuje se nejčastěji u lidí po sedmdesátce. Podle posledních dat je v ČR přes milion pacientů, kterým lékaři diagnostikovali cukrovku. V drtivé většině případů jde o diabetes druhého typu. Počet nemocných se každoročně zvyšuje a týká se stále častěji i dětí a mladistvých. Může za to nezdravý životní styl, jako je nedostatek pohybu, nedostatek pestré a vyvážené stravy, nadbytečný příjem energie, s tím spojená obezita, ale také nízký příjem tekutin nebo kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Prevencí je tedy udržovat se v dobré kondici především dostatkem pohybu a vyváženou stravou.

Pod hlavičkou zmíněného Diabetologického centra KNTB se každoročně koná také významná celostátní vzdělávací akce pro lékaře a sestry v oboru diabetologie –Diabetologický den. Letos se uskuteční 22. listopadu a zaměří se na novinky v diagnostice a terapii diabetes mellitus.

 

PROHLÉDNĚTE SI NAŠI GALERII

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky