Čtvrtý únor je zapsán jako Světový den boje proti rakovině. V tento den se v celosvětovém měřítku zaměřujeme na problematiku nádorových onemocnění a jejich prevenci, diagnostiku a léčbu a současně sdílíme uznání organizacím, týmům i jednotlivcům za jejich odhodlání zmírnit dopad této nemoci na celé Zemi.
„Do léčby onkologicky nemocných pacientů je zapojen obor chirurgie, dále chemoterapie, hormonální léčba a cílená terapie“, uvádí Markéta Pospíšková, primářka Onkologického centra KNTB. „Jednou z možností účinné léčby je ozařování. Ve Zlínském kraji využíváme zevní radioterapii pomocí čtyř lineárních urychlovačů (dva ve Zlíně a dva v Holešově). Ve Zlíně léčíme prostřednictvím brachyterapie (vnitřní radioterapie). Brachyterapie využívá ozařování z krátké vzdálenosti, při které je zářič v přímém kontaktu s nádorem“, přibližuje Markéta Pospíšková.
Světový den boje proti rakovině nám má vtisknout do paměti jak závažná a častá nemoc to vůbec je. Existuje mnoho příčin, jak tato nemoc propuká, zároveň je řada možností, jak onemocnění přecházet a jak pečovat o své zdraví. Důležitou roli sehrává osvěta a prevence vzniku nádorových onemocnění.
V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně je onkologickým pacientům poskytována léčba v Centru vysoce specializované onkologické péče, které patří mezi 13 komplexních onkologických center v České republice. Tým lékařů a sester poskytuje léčbu dospělým onkologickým pacientům se solidními nádory. Krevní nádory jsou léčeny v dalších šesti centrech. Ve Zlínském kraji je pacientům poskytována komplexní onkologická léčba ve Zlíně a také na detašovaných pracovištích.