KNTB logo

Světový den bezpečí pacientů

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně se připojila ke Světovému dni bezpečí pacientů, který je letos 17. září zaměřen na práva pacientů. Bezpečí a práva pacientů jsou pro KNTB prioritou při poskytování zdravotní péče a základem, kterým se v nemocnici zabývá management kvality.

Bezpečím pacientů při poskytování zdravotních služeb se intenzivně věnuje – pod záštitou Světové zdravotnické organizace – Světová aliance pro bezpečí pacientů. Jejím hlavním cílem je rozšiřovat informace o možnostech prevence poškození spojených s poskytováním zdravotní péče.

V té souvislosti zlínská krajská nemocnice přijala a udržuje celý proces a systém nezbytných opatření, která předcházejí rizikům nebo je minimalizují, a to v podobě jednotných postupů a doporučení pro zdravotníky i pacienty. „Naše nemocnice bere bezpečí a práva pacientů velmi vážně. Povedlo se nám nastavit hodně podpůrných a informačních programů, které pomáhají pacientům i jejich příbuzným. Vyhodnocujeme nutriční rizika pacientů, jejich soběstačnost, máme v nemocnici tzv. peery, což jsou speciálně vyškolení zdravotníci, kteří se zabývají psychosociální intervencí – například pomáhají citlivě sdělovat závažné informace pacientovi nebo rodině. Máme také skvěle fungující oddělení klinické pastorační péče, naši duchovní se pacientům, kteří o to projeví zájem, denně věnují. Sociální oddělení zase pomáhá řešit péči o pacienta v domácím prostředí – tak, aby příbuzní věděli, na co mají právo nebo nárok a kam se obrátit. Stejně tak pomáhá pozůstalým,“ popisuje náměstkyně pro ošetřovatelskou péči a vedoucí oddělení kvality Krajské nemocnice T. Bati Mgr. Kamila Slabáková.

Nutno dodat, že všechny informace najdou pacienti i jejich příbuzní na webových stránkách nemocnice www.kntb.cz, a to například i včetně postupu, jak podat stížnost na poskytování zdravotních služeb. „Každý pacient má právo si stěžovat, pokud něco podle něj nebylo v pořádku. Vedení nemocnice se každou jednotlivou stížností zabývá a nebere ji na lehkou váhu,“ dodává Kamila Slabáková.

Bezpečí a práva pacientů jsou také součástí školení a směrnic zdravotníků, důraz je kladen především na bezpečnost při používání léčivých přípravků, prevenci pádů nebo záměny pacienta, předcházení nemocničních nemocí, vzniku proleženin, bezpečnou komunikaci a podobně.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.