Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Spolu proti melanomu ve Zlíně

Letošní Evropský den melanomu si Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně připomene ve spolupráci s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Akce nazvaná Spolu proti melanomu se uskuteční v úterý 16. května v čase 10:00-17:00 hodin na zlínském náměstí Míru.

V tomto čase budou moci zájemci využít možnosti nechat si vyšetřit znaménka přímo na náměstí. Ve stanu České průmyslové zdravotní pojišťovny se jim budou věnovat zdravotníci z Kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati. Akci pro širokou veřejnost pořádá pojišťovna již počtvrté, cílem je včas podchytit nebezpečí vzniku zhoubného melanomu nebo jiných závažných onemocnění kůže.

Právě melanom je nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže. K rizikovým faktorům pro vznik melanomu patří světlý fototyp kůže s tendencí ke spálení, nadměrné a opakované slunění, navštěvování solárií – především do 35 let věku, velký počet znamének a pih, atypická znaménka nebo například výskyt melanomu v rodině. „Pro prognózu melanomu je nejdůležitější včasné odstranění chirurgicky vyříznutím. Za velmi důležité považujeme pravidelné samovyšetřování kůže, při kterém by nám mělo být podezřelé každé znaménko, které je asymetrické, má nepravidelné okraje nebo barvu, velikost nad 6 mm, a které se mění co do velikosti, tvaru či barevnosti, svědí nebo na povrchu krvácí,“ vysvětlila primářka Kožního oddělení KNTB MUDr. Hana Tomková, Ph.D.

Primářka a dermatoložka Hana Tomková doporučuje chránit se před delším pobytem na přímém slunci, nosit vhodný oděv, sluneční brýle či klobouk se širokým okrajem. „Krémy a roztoky s obsahem ochranného faktoru proti ultrafialovému záření jsou jen jedním aspektem fotoprotekce. Měli bychom dávat přednost těm širokospektrým, které zahrnují ochranu před UVB i UVA zářením. Častým problémem je, že lidé aplikují na kůži nedostatečnou vrstvu ochranného prostředku a během dne jeho aplikaci neopakují každé dvě hodiny či po koupání. Navíc tím, že se při jeho použití tak snadno na slunci nespálí, získávají určitý falešný pocit bezpečí a zůstávají na slunci podstatně déle.“

V roce 2022 absolvovalo vyšetření kůže na akci Spolu proti melanomu ve Zlíně celkem 491 lidí. 40 z nich bylo s nálezem odesláno na detailnější vyšetření do ordinací kožních lékařů ve zlínské krajské nemocnici.

Akci Spolu proti melanomu Česká průmyslová zdravotní pojišťovna uspořádala poprvé v roce 2016. Zlín je v pořadí druhým z 15 měst, kam letos tato nevýdělečná, veřejně prospěšné kampaň zamíří. Její součástí bude i tentokrát doprovodný program v oblasti zdravého životního stylu. „Lidé si budou moci například změřit množství tukové a svalové tkáně v těle nebo provést samovyšetření prsou a varlat na silikonovém modelu.  Rovněž si budou moci nechat odborně poradit, jak se chránit před sluncem,“ doplnila tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Více informací o akci naleznete na www.spoluprotimelanomu.cz.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky