KNTB logo

Spánková laboratoř v KNTB funguje již 20 let

Před dvaceti lety vzniklo jako součást Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Centrum diagnostiky a léčby spánkových poruch. Tzv. spánková laboratoř je specifickou částí oddělení a odborníci tady řeší problémy s kvalitou spánku, které způsobují – v některých případech i vážné – potíže dýchacích ústrojí pacientů.

Zdravotníci ve spánkové laboratoři se nejčastěji věnují pacientům se spánkovou apnoe, přerušovaným spánkem, syndromem neklidných končetin nebo chrápání. „Zabýváme se celým spektrem spánkových poruch, některé pacienty pak odesíláme k dalším odborníkům. V poslední době se čím dál více věnujeme akutním pacientům, léčíme je a poté jim nastavujeme přístroje, které si vezmou domů, například domácí neinvazivní ventilaci. Bez této léčby by někteří pacienti vůbec nemohli žít,“ říká MUDr. Marta Vránová, lékařka spánkové laboratoře Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

Ve spánkové laboratoři pracují tři lékaři se specializací na somnologii. K vyšetření pacientů používají především dva přístroje. Jedním z nich je polygraf, který snímá tepovou frekvenci, krevní saturaci a průchod vzduchu nosem. „Na polygrafu je po osmihodinovém záznamu spánku pacienta krásně vidět, jak dochází při zástavě dechu k poklesu okysličení krve, k vzestupu tepové frekvence. Pokud se to stále opakuje, je tam vysoké kardiovaskulární riziko a musíme to řešit. Provádíme také složitější vyšetření na polysomnografu a tam jsme již schopni rozlišit i další spánkové poruchy, například syndrom neklidných končetin, parasomnie a další onemocnění. Dohlížíme rovněž na pacienty s přetlakovou terapií na plicní JIP, “ doplňuje lékařka Marta Vránová.

Ve spánkové laboratoři pracuje šest sester, z nich dvě jsou speciálně vyškolené jako spánkoví technici. Zapojují přístroje a školí pacienty pro jejich správné použití v domácím prostředí. „Je to určitě jiná práce než na standardním lůžkovém oddělení, víc technická, protože musíme umět ovládat přístroje, které se neustále modernizují a obnovují, takže i my se neustále školíme,“ konstatuje s úsměvem Markéta Juřičková, staniční sestra spánkové laboratoře.

V průběhu 20 let se spánková laboratoř rozrostla z jediné ambulance a dvou lůžek v plnohodnotnou část plicního oddělení se dvěma ambulancemi, pěti lůžky a dvou a půl tisíci pacienty v evidenci. I přes takhle vysoké číslo pacientů neustále přibývá, a tak je momentálně obvyklá čekací doba pro neakutní případy několik měsíců.

PROHLÉDNĚTE SI NAŠI GALERII

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.