KNTB logo

SKUPINA DÁRCŮ REKONVALESCENTNÍ PLAZMY SE DNES ROZROSTLA O PROFESIONÁLNÍ HASIČE

Snahu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně zajistit takzvanou rekonvalescentní plazmu pro léčbu těžkých případů onemocnění COVID-19 dnes podpořili profesionálové z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje (HZS ZLK). Odběry podstoupilo na hematologicko-transfuzním oddělení hned deset z nich.

HZS ZLK patří v regionu mezi významné zaměstnavatele a ani jemu se nevyhnuly problémy spojené s nemocí vyvolanou novým typem koronaviru. „Jarní vlnu jsme ještě ustáli, nikdo z nás neonemocněl. Obtížnější je to teď na podzim, evidujeme 88 našich pracovníků, kteří jsou covid pozitivní. Máme je ve všech okresech Zlínského kraje, nejvíce jich je momentálně na Uherskohradišťsku,“ sdělila Dagmar Sikmundová, ředitelka kanceláře ředitele HZS ZLK. 

Možnost pomoci v léčbě nemocných s COVID-19 vyvolala mezi hasiči značnou odezvu. Rekonvalescentní plazmu budou darovat kromě Zlína i v Uherskohradišťské nemocnici. „Vůbec jsem neváhal a hned jsem se k odběru přihlásil. U mě samotného neměla nemoc vážný průběh, rád ale pomůžu těm, co takové štěstí nemají,“ ujistil profesionální hasič Pavel Spáčil. „Rád pomůžu. Jen jsem si nebyl jistý, zda mám v plazmě dostatečné množství protilátek, protože u mě byl průběh nemoci mírný. Ale ukázalo se, že tohle nehraje roli, což je důležitá informace i pro další vyléčené. I když měli mírný průběh nemoci, můžou mít v těle vytvořené protilátky. Důležité proto je, aby se zdravotníkům přihlásili a mohli se tak stát dárci rekonvalescentní plazmy,“ vzkázal Jakub Hambálek, další z profesionálních hasičů, kteří dnes navštívili zlínskou nemocnici.

Zájem o darování rekonvalescentní plazmy v posledních dnech vzrůstá, zvyšuje se tak i naděje mnoha pacientů na překonání nemoci COVID-19. „V tuto chvíli máme k dispozici padesát jednotek rekonvalescentní plazmy. Je ale potřeba zásoby navyšovat, protože každý týden spotřebujeme až šest jednotek, pomáháme navíc i také dalším nemocnicím. Budeme opravdu rádi, pokud nás budou kontaktovat i další možní dárci a předem jim za to děkujeme,“ prohlásila Markéta Vajdáková, zástupkyně primářky hematologicko-transfuzního oddělení zlínské nemocnice.
 
Na darování rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Ideálními dárci jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Protilátky obsažené v rekonvalescentní plazmě působí v těle pacienta tak, že jsou schopny obalit virus způsobující onemocnění a zničit ho. Důležitou podmínkou však je, aby jim byla podána v počáteční fázi nemoci, kdy viru není v organismu tolik.
 
Ve Zlínském kraji odebírají rekonvalescentní plazmu nemocnice ve Zlíně a Uherském Hradišti. Každý zájemce se může k odběru objednat nebo požádat o další informace. Ve Zlíně na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687, v Uherském Hradišti na telefonním čísle 572 529 809, nebo e-mailu: kamrla@nemuh.cz.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.