Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Sjezdu patologů ve Zlíně se zúčastnilo více než sto odborníků

Ve dnech 26. až 28. října 2023 proběhl ve Zlíně 48. Sjezd českých patologů a 26. Sjezd České společnosti histologických laborantů. Sjezd byl určen i pro klinické lékaře, jednalo se o doškolovací akci. Úvodního slova se ujal Ing. Jan Hrdý, předseda představenstva KNTB a.s., a MUDr. Olga Sehnalová, náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro oblast zdravotnictví.

Sjezdu se zúčastnilo se více než sto lékařů z celé republiky i ze Slovenska. Pestrý odborný program se skládal z jednotlivých přednáškových bloků gynekopatologie, patologie CNS, pneumopatologie, hematopatologie, patologie měkkých tkání, mléčné žlázy, placenty, gastrointestinálního traktu a současné molekulární patologie včetně užití NGS v praxi. Součástí byly i zajímavé přednášky z oblasti digitální patologie. 
Během sjezdu byly již tradičně předány ceny za nejlepší publikované odborné práce: 
Hlavovu cenu získal MUDr. Jiří Soukup, ÚVN, Praha, Lamblovu cenu získala MUDr. Natálie Klubíčková, Bioptická laboratoř, Plzeň, Bednářovu cenu získal Ondřej Fabián, IKEM, Praha.
Jednotlivé přednáškové bloky moderovali prof. MUDr. Pavel Dundr, Ph.D., prof. MUDr. Markéta Hermanová, Ph.D., prof. MUDr. Radoslav Matěj, Ph.D., doc. MUDr. Michael Michal, Ph.D., MUDr. Markéta Trnková, MUDr. Kateřina Kamarádová, Ph.D., MUDr. Šárka Hadravská, MIAC, prof. MUDr. Ondřej Daum, Ph.D., MUDr. Rudolf Nenutil, CSc.

Zajímavostí byly prezentace kolegů z Německa o digitální patologii (PathoZoom Digital diagnostic platform) a Holandska o novém trendu v peroperační diagnostice (Histolog Scanner) či přednáška Mgr. Josefa Škody, Ph.D., Akademie věd, Výzkum metabolického crosstalku nukleotidů v mikroprostředí nádorů.  

„Odborný program sjezdu histologických laborantů byl velmi zajímavý a pestrý, obsahoval novinky i kazuistiky z laboratorní praxe v histologické i cytologické oblasti. S vyzvanou přednáškou program obohatil doc. MUDr. Jaroslav Horáček, CSc., který patří mezi přední osobnosti cytologické diagnostiky v ČR. Zpětná vazba od účastníků na celou akci byla velmi pozitivní“, zhodnotila Mgr. Jana Vaculová, Ph.D., vedoucí laborantka ÚKMPLG/Oddělení klinické a molekulární patologie, FN Ostrava a předsedkyně ČSHL.
Součástí odborného programu histologických laborantů byla i návštěva oddělení patologie KNTB ve Zlíně s prezentací přístrojového vybavení. 

Jednalo se o první celostátní sjezd patologů konající se ve Zlíně. Z dokumentů bylo zjištěno, že jedinou předchozí meziregionální akcí byl Mezikrajský seminář patologů, který se konal ještě v tehdejším Gottwaldově, konkrétně v městské části Kostelec, a to 9. až 10. dubna 1981.

Velký dík patří celému kolektivu patologie, nejen lékařům, ale hlavně laborantkám, sanitářkám i sanitářům, administrativním pracovnicím, díky nimž proběhla celá akce na velmi vysoké odborné i společenské úrovni.

MUDr. Dagmar Dolinská, primářka Patologického oddělení KNTB

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky