Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Sexuolog Pavel Havelka: Diagnostický proces transsexuálů je složitý

Již přes dva roky funguje v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně jediná sexuologická ambulance ve Zlínském kraji. Kromě jiného v ní sexuolog a gynekolog Pavel Havelka řeší také pacienty s genderovou problematikou. Z počtu 25 je jich momentálně v procesu hormonální přeměny 10.

U pacientů s genderovou problematikou probíhá celá řada podrobných vyšetření, která mají určit, zda se opravdu jedná o transsexualitu či nikoliv. „Řešíme především diagnostický proces, jestli jejich přesvědčení opravdu odpovídá skutečnosti, a to ve spolupráci s psychology, psychiatry a endokrinology. Tato spolupráce je nutná a jsem velice rád, že probíhá velmi dobře. V druhém kroku pak posuzujeme průběh celého procesu přeměny, jak pozitiva, tak negativa, která z toho mohou plynout. Jde také o psychologickou podporu, řešení změny jména na neutrální, a někdy také o problematiku ve škole, kde jsem několikrát i osobně navštívil učitele a řešili jsme problémy, na které nejsou školy zatím nastaveny,“ říká MUDr. Pavel Havelka z Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati, jehož součástí je i sexuologická ambulance.

Jeden z jeho pacientů (23 let, v začátku přeměny 22 let), který prochází přeměnou z ženy na muže, doplňuje, že ho to ke změně pohlaví vedlo od dospívání. „Co se týče toho konkrétního momentu rozhodnutí, milníkem byla nejspíš změna bydliště a možnost začít jinde a „znovu“. Že je něco špatně, to jsem věděl prakticky od chvíle, kdy jsem začal sám sebe víc vnímat, asi už někdy na prvním stupni základní školy. Bylo jen otázkou času, kdy se smířím s tím, že je potřeba změnit všechno od základu. Návštěvy ambulance beru jako pravidelnou kontrolu toho, že je vše v pořádku a vyvíjí se správně.“

Ze začátku pacienti navštěvují ambulanci častěji, tedy zhruba jednou za měsíc. Později se již jedná o kontroly v rozmezí několika měsíců. „Je důležité kontrolovat zdravotní stav, včetně laboratorních vyšetření při terapii hormony a všeobecně jde o psychickou podporu. Nejčastěji k nám chodí ženy, které chtějí přeměnu na muže. Zatím si změnu nikdo nerozmyslel, a i celorepublikově jde o jednotky případů. V České republice stále funguje přísný rozhodovací proces, který dle mého názoru správně a přesně diagnostikuje transsexualitu. Nikdo není neomylný, takže se to samozřejmě může stát, ale většina lidí podstupující přeměnu pohlaví je u nás opravdu transsexuálů a nejde o přechodnou záležitost,“ doplňuje Pavel Havelka.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky