Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Rekordman Davídek po pěti měsících opouští zlínskou porodnici

Perinatologické centrum Krajské nemocnice T. Bati jako jediné ve Zlínském kraji poskytuje vysoce specializovanou péči předčasně narozeným dětem. Každoročně se jich tady z celého kraje narodí v průměru 50-60 s porodní hmotností do 1500 gramů.  Díky centru a péči v něm byl zachráněn i malý Davídek, který v pondělí opustí zlínskou porodnici jako více než čtyřkilové dítě.

Marie Mikulková z Dolního Němčí byla v půlce června hospitalizovaná ve zlínské porodnici kvůli problémům v těhotenství s dvojčátky. Při předčasném porodu ve 24. týdnu bohužel jedno z dvojčat zemřelo. U druhého začal boj o život. Davídek se narodil s porodní váhou 630 gramů a start do života měl opravdu těžký. „Narodil se velmi malinký a s obrovským množstvím problémů. Několik týdnů byl napojen na plicní ventilaci, monitor životních funkcí, dostal transfuze. Měl všechny typické komplikace extrémně nezralých novorozenců,“ popisuje primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Jozef Macko, Ph.D.

„Davídek je takový náš rekordman. My většinou nedonošené děti, které se dostanou z nejhoršího, propouštíme s váhou zhruba do třech kilogramů. David však musel o život bojovat mnohem déle. Postupně rehabilitoval, cvičil, strávil u nás spolu s maminkou několik měsíců a nakonec vše – i díky péči maminky, která se velmi rychle naučila vše potřebné – dobře dopadlo,“ konstatuje s úsměvem vrchní sestra Novorozeneckého oddělení KNTB Mgr. Marcela Pumprlová.

Pro maminku malého Davida to bylo náročných pět měsíců. „Nejdřív to byl šok a strašná bolest, potom strach, jak to dopadne. Musela jsem si zvyknout na všechny přístroje kolem něho, celou situaci. Naučit se během měsíců hospitalizace spoustu nových věcí. Díky všem zdravotníkům i pomoci psycholožky jsem to zvládala lépe. Pořád to bolí, ale je to lepší, soustředím se na Davídka,“ říká mladá maminka Marie Mikulková.

„Musím říci, že příběh Davídka je ukázkovým příkladem výborně fungující individualizované péče, kterou u nás prosazujeme. Snažili jsme se maminku od prvního dne zapojovat do řady činností, byla velmi šikovná, trávila s ním čas denně na novorozenecké JIP, zkoušela si ošetřovatelské dovednosti, aby se svým synem mohla být co nejdříve. A byla skvělá! Překonala strach, nebála se a mohla tak velmi brzy být s Davídkem na pokoji, který máme pro tyto účely,“ doplňuje primář Jozef Macko.

Davídek s maminkou tak po pěti měsících péče v pondělí opustí prostory zlínské porodnice. Více než čtyřkilové miminko už nemá téměř žádné komplikace a všichni doufají, že bude i nadále prospívat jako běžně donošené děti.

 

PROHLÉDNĚTE SI NAŠI GALERII

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky