KNTB logo

REKONVALESCENTNÍ PLAZMU UŽ VE ZLÍNĚ DOSTALO VÍCE NEŽ 140 PACIENTŮ, HLEDAJÍ SE JEJÍ DALŠÍ DÁRCI

K léčbě pacientů s vážným průběhem onemocnění covid-19 nadále využívá Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně i takzvanou rekonvalescentní plazmu. Pomohla už ve více než 140 případech. Protože je neustále potřeba doplňovat její zásoby, prosí hematologicko-transfuzní oddělení dobrovolníky, kteří se z nemoci vyvolané novým typem koronaviru zotavili a v jejich krevní plazmě by tak mohly být přítomny potřebné protilátky, aby ji přišli darovat.„Na dárcovství rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Ideálními dárci jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Za každého dárce rekonvalescentní plazmy jsme opravdu vděční. Pomáhají léčit ty, kteří zrovna s onemocněním covid-19 bojují,“ prohlásila Jana Pelková, primářka hematologicko-transfuzního oddělení (HTO). Dodala, že aktuálně má zlínská nemocnice zásoby rekonvalescentní plazmy pouze v řádu pár desítek dávek, přičemž jeden pacient dostává dávky dvě. 

Zájemci o darování rekonvalescentní plazmy mohou získat informace na telefonních číslech 577 552 322 nebo 734 510 687. Stejně jako při plánování odběru krve je v i tomto případě nutné se předem objednat na konkrétní den a čas v rezervačním systému, který lze nalézt na odkaze https://darci.bnzlin.cz. „Rezervačního systému není třeba se bát, je uživatelsky velmi vstřícný,“ ujistila Vladimíra Jílková, vedoucí laborantka HTO krajské nemocnice.

K možnosti darovat rekonvalescentní plazmu ve zlínské nemocnici se veřejnost staví dlouhodobě vstřícně. Výzvy našly odezvu u jednotlivců i u početných kolektivů, například u zlínských a vsetínských hokejistů, členů Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje nebo u příslušníků Policie ČR. „Několik z nás nemoc způsobenou koronavirem prodělalo, řekli jsme si proto, že pomůžeme těm dalším, co s ní zrovna bojují,“ sdělil Ondřej Čechmánek z pohotovostního a eskortního oddělení zlínské policie. „Jsme rádi, že nás bylo v klubu hned několik, kteří mohli rekonvalescentní plazmu pacientům poskytnout. Uvědomujeme si složitost situace a chceme maximálně pomáhat,“ prohlásil Matyáš Hamrlík, obránce hokejistů PSG Berani Zlín. 

Další informace k tématu lze získat na webových stránkách https://www.kntb.cz/informace-pro-darce-krve. Aktuálně se ve zlínské nemocnici léčí s onemocněním covid-19 víc než stovka pacientů.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.