Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

REKONSTRUKCE BÉRCE, LÉKAŘI ZE ZLÍNSKÉ NEMOCNICE ZACHRÁNILI PACIENTCE NOHU OJEDINĚLOU OPERACÍ

Havárie v Buchlovských kopcích. Vážná poranění v oblasti dutiny břišní a komplikovaná zranění dolních končetin. Téměř došlo na amputaci pravé nohy. Tým lékařů z Centra vysoce specializované traumatologické péče Krajské nemocnice Tomáše Bati se rozhodl pro unikátní operaci – rekonstrukci bérce pomocí vaskularizovaného laloku. Operaci vedl docent Tomáš Kempný z Ostravy. „Věřím jim, operace se určitě podaří. Na podzim již oslavím své třicáté narozeniny na vlastních nohou,“ uvedla pacientka Anna Ryšavá den před unikátní operací.
Devětadvacetiletá Anna Ryšavá z Uherskohradišťska utrpěla vloni v listopadu při autonehodě v Buchlovských kopcích vážná poranění v oblasti dutiny břišní a komplikovaná zranění dolních končetin. Poranění pravé nohy bylo natolik vážné, že lékaři uvažovali o amputaci nohy. Nakonec se však měkké tkáně nohy začaly hojit. „V holenní kosti však přetrvával defekt, který nebylo možno vyhojit jiným možným způsobem než náhradou kosti,“ uvedl Petr Mešík, primář Traumatologického oddělení KNTB.
V původním plánu byl přenos lýtkové kosti ze zdravé levé končetiny do pravé postižené nohy, na místo holenní kosti. Ale ráno v den operace došlo ke změně. „Ukázalo se, že můžeme využít lýtkovou kost z postižené nohy a přesunout ji do místa holenní kosti. Je to výhodnější pro pacientku, protože nebude mít operovanou druhou nohu. A mikrovaskulární technika nám umožní zvýšit prokrvení té lýtkové kosti tak, aby dodala výživu a kost se zhojila,“ vysvětlil Tomáš Kempný, plastický chirurg z Ostravy. Lékaři tak využili střední část lýtkové kosti o délce necelých 20 centimetrů. Na místě pak zůstala horní a dolní část lýtkové kosti. Podle lékařů kost v noze chybět nebude.
Základem mikrovaskulárních výkonů jsou přenosy tkání, které mají definovanou cévu. „Pacientka přišla o 19 cm holenní kosti, kterou jsme nahradili lýtkovou kostí ze stejné končetiny a pro zlepšení prokrvení jsme mikrochirurgicky přišili cévy laloku a cévy končetiny. Zvýšením vaskularity tak dojde ke zhojení končetiny a tím její záchraně,“ přiblížil docent Kempný.
„My se snažíme nahradit tu kost tak, aby dohojení probíhalo co nejrychleji,“ přidal plastický chirurg Kempný. V praxi to znamená, že minimálně 14 dnů bude pacientka v nemocnici, následovat bude rehabilitace. Celá doba hojení a dohojení, aby noha snesla plnou zátěž, trvá podle slov lékaře většinou rok až rok a půl. Pacientka by nohu měla zatěžovat relativně brzy. Za 6 týdnů jí prý bude povolena částečná zátěž, bude sledována rentgenem. „Lýtková kost má ale v rámci rychlosti dohojení své limity,“ uzavřel lékař.
Operační výkon trval přibližně sedm hodin, podílela se na něm desítka lidí. Dle náročnosti rekonstrukce pak trvají zákroky obdobného typu 6 až 10 hodin.
„Rekonstrukce bérce vaskularizovaným lalokem je ojedinělý, vzácný výkon. Zlínská nemocnice se stává jednou z mála nemocnic, která tyto techniky využívá. S docentem Kempným spolupracujeme již od roku 2007. První operaci tohoto tytu provedl docent Kempný s emeritním primářem traumatologie Marcelem Guřanem a spolupráce se i nadále rozvíjí,“ vysvětli Michal Filip, ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati. Uvedl, že lékařů, jako je doktor Kempný, není v republice mnoho a je rád, že se zlínskou nemocnicí spolupracuje. „Tuto techniku začínají využívat také kolegové na stomatochirurgii, zejména primář Šimek, a tak předpokládáme, že za nějaký čas budeme v tomto typu operací samostatní,“ dodal docent Filip.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky