Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

RADNICE VE ZLÍNĚ SE ZBARVÍ DO RŮŽOVA V RÁMCI SVĚTOVÉHO DNE BOJE PROTI MOZKOVÉ MRTVICI

Radnice ve Zlíně bude v sobotu 15. května večer osvícena na růžovo. V rámci Světového dne boje proti mozkové mrtvici, který připadá na tento den, se tak připojí k iniciativě upozorňující na problematiku cévní mozkové příhody, která je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. 

Růžová je barvou projektu Čas je mozek, jehož posláním je informovat veřejnost o příznacích mozkové mrtvice a možnostech včasné pomoci. „Ani v době, kdy bojujeme s celosvětovou pandemií nemoci COVID-19, nesmíme zapomínat na další závažná onemocnění. Mozková mrtvice zasáhne každoročně téměř 30 000 pacientů a má na svědomí více než dva tisíce lidských životů,“ upozornila předsedkyně správní rady Nadačního fondu Čas je mozek Štěpánka Loužecká a dodala: „Vážíme si podpory měst, která pomáhají šířit naši osvětovou kampaň. Přispívají tak k větší informovanosti lidí, a tím ke včasné pomoci postiženým.“ 
V případě řešení mozkové mrtvice je klíčovým faktorem čas, a proto je jedním z cílů kampaně zaštítěné Cerebrovaskulární sekcí České neurologické společnosti ČLS JEP a Českou společností intervenční radiologie ČLS JEP zvýšit počet pacientů, kteří zavčas rozpoznají její symptomy a co nejdříve zahájí léčbu. Víc, než u kterékoliv jiné nemoci platí, že čím dřív léčba započne, tím vyšší je šance na úplné zotavení pacienta. „Je potřeba, aby měla široká veřejnost dostatek informací a pacienti byli schopni poznat symptomy cévní mozkové příhody včas. Jakákoliv aktivita, která pomůže šířit osvětu, je zvlášť v případě mrtvice opravdu důležitá,“ je přesvědčen primář Neurologického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Jan Bartoník. 
Cévní mozková příhoda má řadu typických symptomů. Patří mezi ně především bolest hlavy, neostré či rozmazané vidění, pokles ústního koutku nebo očního víčka, nesrozumitelná řeč, slabost horní nebo dolní končetiny, ztráta koordinace těla a závratě či obrna jedné poloviny těla. „Až v 50 procentech případů lze cévní mozkové příhodě předejít prevencí,“ doplnil Jan Bartoník. 
V rámci Neurologického oddělení zlínské nemocnice funguje Centrum vysoce specializované péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou, které je jedním ze dvou svého druhu ve Zlínském kraji. Více informací o tomto pracovišti lze nalézt na odkazu https://www.kntb.cz/centrum-vysoce-specializovane-pece-o-pacienty-s-iktem. 
Kromě zlínské radnice se v sobotu růžově rozsvítí také Tančící dům v Praze, Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, olomoucká radnice, Sloup Nejsvětější Trojice, Galerie města Olomouc, radnice v Karlových Varech a balkon Mahenova divadla v Brně.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky