KNTB logo

Primářka zlínské onkologie: „Nejdůležitější je přijít včas!“

Primářka zlínské onkologie: „Nejdůležitější je přijít včas!“

Onkologických onemocnění stále přibývá. I na to má poukázat akce Růžový říjen, která probíhá celý tento měsíc v Obchodním domě Zlín na podporu boje proti onkologickým onemocněním.  Každoroční počet nových onkologických pacientů v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně totiž stoupá. V roce 2020 jich přibylo 1200, v loňském roce 1300. „Bohužel se posouvá i věk. Dříve to byli hlavně lidé 75 let a výše, teď je onkologických onemocnění nejvíce ve věkové kategorii 50 až 60,“ říká primářka Onkologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Markéta Pospíšková.

Proč ta čísla stoupají?

Přestože se v mnoha ohledech zlepšilo díky osvětě chození na preventivní vyšetření, pořád se ještě najde hodně lidí, kteří na ně nechodí. Druhou věcí – a to lidé neradi slyší – je nezdravý životní styl. Například zdravé stravování je velmi důležité. Ve Zlínském kraji, což mnohé překvapí, jsme na prvním místě v České republice v počtu nádorů hlavy, krku, jícnu, žaludku, slinivky. To vše souvisí se špatnými stravovacími návyky, s pitím tvrdého alkoholu a hodně s kouřením.

Takže klasika – jíst zdravě, hýbat se…

Přesně tak, opakujeme to pořád dokola, ale stále tomu někteří lidé začnou věřit až ve chvíli, kdy onemocní. A v poslední době je důležitý ještě jeden faktor – stres. V covidové a postcovidové době byl stres obrovský, a to i u mladších ročníků. Čili důležitá je také určitá psychohygiena, čas na odpočinek, odreagování. Ale určitě ne v podobě alkoholu a kouření.

Vyhnout se stresu ale není jednoduché.

Máte pravdu, není, můžeme ho však odbourávat třeba právě pohybem, ať už v přírodě nebo na kole, na lyžích a podobně. Stres je spouštěč. My všichni v sobě máme onkogeny, máme dáno v naší DNA, že můžeme mít rakovinu. Tohle hlídá, laicky řečeno, takový strážný bod, a jakmile je oslabený nějakou infekcí nebo trvalými stresovými situacemi, může se spustit tvorba rakovinových buněk, nádoru. Často vidíme návraty bývalých onkologických pacientů. My je vyléčíme, ale oni potom zažijí výraznou stresovou situaci, například propuštění z práce, rozvod nebo úmrtí v rodině, a nádor se jim vrátí.

Jaká jsou nejčastější onkologická onemocnění?

Stále to jsou nádory kůže – a teď nemám na mysli melanom, spíše nádory, které nejsou tak zhoubné a dají se úspěšně léčit. Z těch dalších určitě nádory střeva, prsu, nádory plic nebo prostaty. To jsou pak mnohem závažnější průběhy a je velmi důležité zachytit je v co nejčasnějším stadiu.

Tady asi hrají velkou roli i preventivní vyšetření.

Ano, velmi důležité jsou screeningové programy. To znamená pravidelné vyšetření na mamografu, kolonoskopie a screening karcinomu děložního čípku. U žen se díky osvětě a možnosti mamografického vyšetření od 45 let zlepšila jejich „návštěvnost“ tohoto vyšetření, rakovinu prsou se daří diagnostikovat v časných stadiích a tím pádem i dobře léčit. Přesto je celorepublikově podchyceno pouze 60 procent z celkového počtu žen po 45. roce. Důležité je i vyšetření stolice na krvácení, což by měl aktivně nabízet pacientům nad 50 let praktický lékař, nebo kolonoskopie. Muži by také měli žádat od svého praktika vyšetření PSA z krve, které může včas odhalit rakovinu prostaty. A neměli bychom zapomenout na samovyšetřování. Ženy by si prsa měly samy prohmatat každý měsíc po ukončení menstruačního cyklu, muži by měli dbát na samovyšetření varlat.

Spousta lidí zanedbává preventivní vyšetření u ambulantních specialistů.

Ženy musí chodit na pravidelné gynekologické prohlídky! Karcinom děložního čípku je zachytitelný v časných stadiích, takže to má obrovský význam. A nesmíme zapomenout na očkování. Málo se ví, že očkování proti rakovině děložního čípku funguje také proti nádorům hlavy a krku. V poslední době přibývá nádorů hlavy a krku a jsou způsobeny stejnou infekcí, která je příčinou karcinomu čípku. Stojí tedy za to očkovat holky i kluky, ideálně už ve věku 12-14 let. Zastavím se ještě u zubních preventivních prohlídek.

Ty nějak souvisejí s onkologickým onemocněním?

Souvislost tam určitě je. Máme docela vysoké procento mladých lidí, kolem 35 let, kteří onemocněli rakovinou jazyka. V některých případech i proto, že měli špatně ošetřený chrup a docházelo tam ke chronickému dráždění a poranění jazyka. Takže pravidelné preventivní zubařské prohlídky jsou také velmi důležité!

Pojďme si říct závěrem něco optimistického…

Optimistické určitě je, že při včasném záchytu rakoviny v raných stadiích jsme schopni ji v 90 procentech případů vyléčit. Navíc v dnešní době máme jen za loňský rok 30 nově vyvinutých léků, které onkologickou léčbu posouvají dopředu. V onkologii se pořád něco děje, máme novinky, které lidem přinášejí prodloužení přežití. Ale stejně musím i teď znovu zopakovat - nejdůležitější je přijít včas.

 

 

 

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.