KNTB logo

Přijďte si nechat vyšetřit oči v rámci Světového týdne glaukomu

V rámci Světového týdne glaukomu, který letos připadá na 10. až 16. března, nabízejí zdravotníci Očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně ve středu 13. března v čase 14:30-16:30 hodin preventivní bezplatné screeningové měření nitroočního tlaku bez objednání.

Nejdříve má člověk pouze malé výpadky v zorném poli, kterých si ani nemusí všimnout. Později už jsou ztráty v zorném poli nepřehlédnutelné – ztráta periferního vidění, místo předmětů a postav vidíte jen stíny. Zrakový nerv degeneruje a odumírá. Lidově se mu říká tichý zloděj zraku. Řeč je o glaukomu neboli zeleném zákalu. Příznaky se většinou dají odhalit jen při lékařském vyšetření. Rizikovými faktory jsou vysoký nitrooční tlak, vyšší věk nebo onemocnění glaukomem u blízkého příbuzného. „Zvýšený nitrooční tlak je s diagnózou glaukomu úzce spjat. Proto je důležité navštívit svého očního lékaře zejména v případě, že pacient pociťuje nějaké změny ve vidění nebo bolesti očí. Samotné vyšetření na speciálním přístroji zabere jen několik minut. Pokud budou hodnoty zvýšené, pacienta objednáme na komplexní oční vyšetření,“ popsal průběh preventivního glaukomového dne v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně oční lékař MUDr. Jan Pohanka.

Na Očním oddělení KNTB ošetřují zdravotníci pacienty v glaukomové poradně každý všední den. Léčba je u každého pacienta individuální. „Nejčastěji probíhá pomocí kapek, které snižují nitrooční tlak a pacient si je dlouhodobě aplikuje do oka. Další možností jsou laserové zákroky a také chirurgické výkony – klasické i mikroinvazivní,“ doplnil MUDr. Jan Pohanka.

Oční oddělení Krajské nemocnice T. Bati nabízí komplexní léčbu glaukomu v plné šíři, a to včetně nejmodernějších a k oku nejšetrnějších metod. Oddělení také provádí konzultace pro spádové oční lékaře a ostatní oční oddělení v okresních nemocnicích jako nejvyšší pracoviště ve Zlínském kraji.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.