Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

PŘEDČASNÉ PORODY DOMA, BAŤOVKA S NIMI MÁ MNOHALETÉ ZKUŠENOSTI

Na paní Marcelu přišly porodní kontrakce v 29. týdnu těhotenství. Zastihly ji doma na chodbě. Stačila přivolat „záchranku“, než však dorazila, dítě bylo na světě. Dýchalo spontánně, i když s potížemi, maminka mu poskytla potřebné teplo a záchranáři po základním ošetření přivolali novorozenecké oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.
„Vyjížděli jsme k dítěti, které bylo v celkově uspokojivém stavu a které jsme i s jeho maminkou převezli k nám na jednotku intenzívní péče. Dobře si na ten případ pamatuji. Situace, kdy se v takovém předstihu rozběhne porod doma jsou opravdu výjimečné. Většina z nich však má šťastný konec a platí to i pro tento,“ vzpomínal Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení Baťovky.
Jestliže porody v 29. týdnu těhotenství, tedy cca deset týdnů před běžným termínem, jsou výjimečné, předčasné příchody dětí na svět jsou běžné. Rodí se takto každé desáté dítě. Na tento fakt upozorňuje i Světový den předčasně narozených dětí, který letos připadá na středu 17. listopadu. Už dnes si ho připomnělo novorozenecké oddělení Baťovky, večer se připojí také město Zlín, jehož radnice bude purpurově nasvícena.
O předčasně narozené děti se v České republice starají perinatologická centra. Je jich dvanáct, jedno z nich ve zlínské nemocnici, kde je součástí novorozeneckého oddělení. Za čtvrt století jeho existence vyjížděli zdravotníci k předčasným porodům mnohokrát. „Ve většině případů se jedná o rutinní činnost,“ podotkl Jozef Macko.
V rámci zajištění předčasných porodů a převozů takto narozených dětí a jejich maminek Baťovka úzce spolupracuje se Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje. Společně řešily už stovky případů, občas s podobně napínavým průběhem jako byl u paní Marcely. „Jsme kolegům a kamarádům ze zdravotnické záchranné služby za skvělou spolupráci opravdu vděčni. A vděčni jim jsou i naši pacienti a jejich rodiče,“ vzkázal Jozef Macko.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky