Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

POUZDRA V POTRUBNÍ POŠTĚ V KNTB SE POHYBUJÍ RYCHLOSTÍ PĚT METRŮ ZA VTEŘINU

Zásilky mezi odděleními Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB) putují i díky potrubní poště. Jde o unikátní systém přepravy, který největší zdravotnické zařízení v regionu využívá už od roku 2000. A stále jej rozšiřuje a modernizuje. V současnosti se potrubní poštou odešle mezi 16 stanicemi i 900 transportů denně, přičemž váha jednoho z nich může být až jeden kilogram. Zásilky putují rychlostí až pět metrů za sekundu. 
„Potrubní pošta je velice efektivní formou přepravy zásilek. Mnohem efektivnější, než kdybychom měli využívat donáškovou službu,“ upozornil Martin Holba z oddělení správy budov v KNTB, který se podílel na modernizaci tohoto zařízení. 
Od letošního podzimu má potrubní pošta v Baťovce modernizovanou řídicí centrálu a počet linek se zvýšil ze tří na čtyři. V systému se nově objevil urgentní příjem. „Pro nás je to velká pomoc. Potrubní poštou odešleme každý den až dvě stovky transportů,“ sdělila Monika Dlesková, vrchní sestra urgentního příjmu.
Potrubní pošta využívá jako hnací jednotku proudící vzduch, který do systému propojujícího jednotlivé budovy nemocnice vhání dmychadla. Odesílat lze biologický materiál, léky anebo třeba dokumenty. Přeprava se děje prostřednictvím speciálních pouzder, kterým se pro jejich válcovitý tvar přezdívá patrony. Nejdelší trasu v Baťovce o délce půldruhého kilometru překonají tyto patrony přibližně za čtyři minuty. Centrální počítač umí zásilku vyslat i vyšší rychlostí, ty se však nevyužívají, s ohledem na bezpečnost obsahu pouzdra. Pokud se některé při své cestě „zatoulá“ a nedorazí na místo určení, systém ho dokáže rychle nalézt a umožnit jeho opětovné odeslání.
Běžní návštěvníci nemocnice si potrubních rozvodů nevšimnou. Většinou jsou vedeny pod stropy budov a tepelnými kanály, kratší část se nachází v podzemí. Výstavba tras má svá přísná pravidla. Nutností je například dodržet poloměry zatáček, aby jimi mohly patrony hladce proklouznout. Důležité je i pravidelné čištění rozvodů.
Potrubní pošta se může v KNTB nadále rozvíjet. Letos realizovaná modernizace totiž umožňuje navýšit v budoucnu počet linek až na šest.

PROHLÉDNĚTE SI NAŠI GALERII

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky