Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Postavičky z večerníčků se vrátí z nemocnice na filmové ateliéry

Je to možná s podivem, ale Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně vlastní vitríny s loutkami z večerníčků, které vznikaly v 70. a 80. letech v tehdy gottwaldovských filmových ateliérech. Jejich příběh se týká hematologicko-transfuzního oddělení a nakonec končí návratem tam, kde před lety začal.

Celkem devět vitrín se objevilo při stěhování Hematologicko-transfuzního oddělení do nových prostor. „Vitríny kdysi zdobily zdi našeho oddělení. Po různých přesunech a rekonstrukcích pak zůstaly zapomenuté ve skladu, kde jsme je znovu objevili,“ uvedla MUDr. Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení KNTB s tím, že vitríny se na oddělení objevily v 90. letech za primáře MUDr. Josefa Janči, který vše následně potvrdil. „Je to tak, tehdy se u nás na oddělení léčil významný zlínský scénograf a režisér Zdeněk Rozkopal. Z vděčnosti a s díky za léčbu pak oddělení daroval vitríny s loutkami.“

Devět vitrín zdobí postavičky Jána Dudeška (režisér a výtvarník, výrazný tvůrce tehdejšího gottwaldovského studia animovaného filmu, natočil na 80 krátkých filmů) a Ludvíka Kadlečka (režisér a výtvarník v gottwaldovském studiu, tvořil pro sebe i pro Hermínu Týrlovou, natočil cca 100 krátkých filmů). Jsou z jejich autorských večerníčků, konkrétně z pohádek Meduška, Čin-Čin, Danka a Janka, Zimní pohádky, Pohádky staré vrány (vše Ján Dudešek), a Příhody vrabčáků Žmurka a Frnka (Ludvík Kadleček).

„Objevení něčeho, co souvisí se zlínským animovaným filmem, zrovna v nemocnici, pro nás bylo velkým překvapením, samozřejmě příjemným. Postavičky budou muset projít renovací, rádi bychom je potom umístili do Kabinetu filmové historie, což je stálá expozice ve 32. budově zlínských filmových ateliérů ve Zlíně-Kudlově. Obohatí sbírku řady originálních artefaktů, které hrály významnou roli v tvorbě i v životě zlínských filmařů,“ řekl Čestmír Vančura, prezident Zlín Film Festivalu a zakladatel Kabinetu filmové historie. Dodal také, že příští rok uplyne 100 let od narození zmíněného Zdeňka Rozkopala a v plánu je proto, ve spolupráci s jeho rodinou, příprava samostatné výstavy o tomto výrazném tvůrci animovaného filmu. Ta se uskuteční v rámci 64. Zlín Film Festivalu v Galerii Václava Chada na zlínském zámku.

Na fotografii zprava prezident Zlín Film Festivalu festivalu Čestmír Vančura, ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení KNTB Jana Pelková a ředitel KNTB Jan Hrdý.

 

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky