KNTB logo

Poruchy polykání i chytrá péče. To byla témata Geriatrické konference pořádané KNTB

Poruchy polykání i chytrá péče. To byla témata Geriatrické konference pořádané KNTB

Co znamená chytrá péče, jak pečovat o seniory s bolestmi, poruchy polykání, srdečního rytmu nebo spánku. O těchto tématech hovořili odborníci pečující o seniory ve zdravotnických zařízeních na Geriatrické konferenci pořádané Centrem klinické gerontologie Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Jedním z témat konference byla porucha polykání. Ta bývá důsledkem nebo komplikací jiného onemocnění, nejčastěji cévní mozkové příhody. Potýká se s ní více než polovina pacientů, které lidově řečeno „mrtvice“ postihla. Může být i důsledkem nádorů, Alzheimerovy demence nebo Parkinsonovy choroby, ale také poškozeného chrupu. „Prezentace na téma poruchy polykání byla zaměřena na vyšetření FEES. Využívá se k posouzení stavu a funkce struktur, které se na polykání podílejí: dutiny ústní, jazyka, hltanu a jícnu. Tato diagnostická metoda se provádí na ORL oddělení. Předchází jí logopedické vyšetření,“ vysvětluje lékařka Oddělení ORL Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Miroslava Bařinková. „V případě poruchy polykání logoped nejprve zjistí, jaké konkrétní příznaky onemocnění pacienta nejvíce omezují. Dále ověří, zda pacient netrpí některou formou poruchy řeči,“ upozorňuje klinický logoped Mgr. Leoš Kovářík. Následuje klinické vyšetření polykání, při kterém se sleduje, jak pacient zvládá přijímat různé konzistence potravy. Logoped pak pomáhá pacientovi posílit a zkoordinovat svaly používané při polykání pomocí různých technik. Jedná se o cvičení rtů a tváří, jazyka a posílení hlasivkového uzávěru. Další léčba je zaměřena mimo jiné také na polykací manévry, jakou jsou změna polohy hlavy a těla během polykání, nebo se využívají protetické pomůcky.

Jedna z prezentací byla věnovaná i tzv. chytré péči. O ní můžeme hovořit v situaci, kdy do péče o seniory zapojíme použití moderních technologií. Například digitální stetoskop, bezdrátový teploměr s kontinuálním měřením, senzor kvality ovzduší, SOS tlačítko, osobní váha, glukometr, tlakoměr, chytré hodinky, chytrá podložka v lůžku, plošné čidlo pro detekci vlhkosti a další.  „Výběrem těch nejvhodnějších produktů lze konstatovat, že moderní pomocné technologie snižují pracovní zátěž pečujících, umožňují nemocnému prodloužení doby strávené v domácím prostředí a snižují tlak na specializovaná lůžka ve zdravotnických zařízeních,“ komentuje primářka Centra klinické gerontologie KNTB MUDr. Zuzana Boháčová.

Geriatrická konference, kterou navštívilo asi sto účastníků, navázala na tradici Zlínských geriatrických dnů, jejichž poslední pětadvacátý ročník se uskutečnil před covidovou pandemií. „Konference se zdařila, první odezvy od účastníků jsou velmi pozitivní, z čehož máme upřímnou radost. Děkujeme řediteli KNTB Janu Hrdému a náměstkyni hejtmana Olze Sehnalové za podporu,“ hodnotí akci primářka MUDr. Zuzana Boháčová.

 

PROHLÉDNĚTE SI NAŠI GALERII

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.