Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Porodnice získala speciální lůžko pro resuscitaci novorozence v těsné blízkosti matky

Novorozenecké oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně začalo na porodních sálech používat speciální lůžko LifeStart, které umožňuje okamžitou resuscitaci dítěte v bezprostřední blízkosti matky při nepřerušeném pupečníku. Až do pořízení tohoto speciálně konstruovaného lůžka bylo přitom nutné pupeční šňůru přestřihnout a dítě přemístit k resuscitaci mimo porodní box nebo operační sál, což má pro maminku a dítě řadu nevýhod. Zdravotníci z novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice počítají s využitím lůžka u více než stovky porodů ročně.

„Speciálně konstruované lůžko zatím využívá jen několik neonatologických pracovišť v České republice. Je určeno především pro předčasně narozené novorozence, kteří ihned po porodu vyžadují specializovanou odbornou péči. Podložka lůžka je vyhřívaná, k dispozici je okamžitá podpora dýchání novorozence a můžeme rovněž ihned monitorovat životní funkce dítěte,“ popsal Jozef Macko, primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. 

Nové vybavení řeší podle jeho slov dilema mezi snahou nepřerušit pupečník bezprostředně po porodu a současně zajistit v případě potřeby kompletní resuscitaci nebo další potřebné úkony. „Naší snahou je nechat po porodu pupečník několik minut přirozeně dotepat. Výhody tohoto postupu pro dítě jsou prokázané odbornými studiemi. Krev zbylá v placentě přechází v prvních minutách pupečníkem do těla novorozence, což napomáhá bezproblémové poporodní adaptaci, lepšímu prokrvení plic a tím i lepšímu startu do života. Zabezpečení optimální péče o dítě v těsné blízkosti maminky usnadňuje zároveň komunikaci mezi rodičkou, jejím partnerem u porodu i zdravotníky, a rodiče tak mohou být v klidu, že se jejich dítěti dostává té nejlepší možné péče,“ doplnil Jozef Macko.

Mezi další přednosti speciálního lůžka patří i to, že jde o mobilní zařízení, lze tedy jeho prostřednictvím novorozence v případě potřeby transportovat z porodního sálu na jednotku intenzivní péče. Má také celou řadu ovládacích prvků, které umožňují například jeho výškové nastavení. Pořízení resuscitačního lůžka vyšlo nemocnici na více než půl milionu korun, významnou část nákladů pokryla dotace Evropské unie poskytnutá v rámci projektu na zvýšení kvality a dostupnosti vysoce specializované péče zlínského perinatologického centra.

PROHLÉDNĚTE SI NAŠI GALERII

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky