KNTB logo

Porodní asistent v KNTB: Maminky jsou překvapené spíše příjemně…

Povolání porodní asistentky je v České republice spíše záležitostí žen. Najdou se ale také výjimky, ke kterým dnes již patří i historicky vůbec první porodní asistent na Gynekologicko-porodnickém oddělení v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně.

Alexandr Koranda doteď pracoval ve zlínské krajské nemocnici na urgentním příjmu jako praktická sestra a práce ve zdravotnictví zdaleka nebyla jeho první volbou. „Vůbec jsem si nedovedl představit, co ta práce obnáší. Směřoval jsem původně na IT obor, ale po neúspěšném přijetí jsem zkusil zdravotnickou školu. Díky odborným učitelkám na praxích, které nám předávaly své zkušenosti, se mi zdravotnictví zalíbilo a zůstal jsem. Obor mě začal natolik bavit, že jsem přešel ze studia ošetřovatele na maturitní praktickou sestru,“ konstatuje s úsměvem Alexandr Koranda s tím, že po ukončení studia se ještě hlásil na obor dětská sestra, který ten rok neotevřeli. „Nejblíž tomu mi přišel obor porodní asistence, líbila se mi ta různorodost i fakt, že budu pomáhat ženám u těch nejkrásnějších životních okamžiků.“

Novopečený porodní asistent si pochvaluje také kolegyně, se kterými se již potkával během své praxe na Gynekologicko-porodnickém oddělení Krajské nemocnice T. Bati. Z nelékařského zdravotnického personálu je ve zlínské porodnici jediným mužem. Nastávající maminky jsou tak často překvapené. „Během praxí ani teď po nástupu jsem nikdy nezažil žádné negativní reakce, spíše naopak. Nejdříve překvapení, pak dotazy, jestli nejsem medik nebo lékař. Po vysvětlení a představení, kdo jsem a co dělám, jsou ženy naprosto v pohodě a některé to berou spíše jako plus.“

Dosavadní práci a zkušenost na urgentním příjmu považuje Alexandr Koranda za velmi prospěšnou i do budoucna na porodním sále. „Některé porody jsou rychlé, jiné delší, komplikovanější. Porod je okamžik, který si žena pamatuje celý život, na to myslím, když se o ni starám. Je to moc pěkná práce, i vše okolo porodu jako masáže, aromaterapie, můžeme si povykládat, navázat kontakt před porodem, rodičky mají různá přání a já se snažím je v rámci možností vyplnit. Tou nejlepší odměnou je pak spokojenost maminky, jejího partnera i malého mimča,“ dodává porodní asistent Alexandr Koranda.

Podle dat Českého statistického úřadu bylo doposud v České republice 13 porodních asistentů. Alexandr Koranda je čtrnáctým.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.