Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Počet pacientů s Alzheimerovou nemocí stále narůstá

Počet pacientů s Alzheimerovou nemocí stále narůstá

Alzheimerova nemoc je celosvětově významným zdravotní a socioekonomickým problémem současnosti. V souvislosti s prodlužováním lidského věku počet pacientů s touto nemocí stále narůstá. I proto si 21. září připomínáme Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.

Alzheimerovou nemocí trpí ve věkové skupině 65 let každý desátý člověk, v 80 letech je to každý pátý a v 90 letech každý druhý.  „Zcela přesná čísla výskytu Alzheimerovy nemoci v České republice nejsou známá, odhaduje se počet 100 000 pacientů. Ve Zlínském kraji je odhad celkem 4 400 pacientů, v současnosti s predikcí 11 100 pacientů do roku 2030,“ uvedl primář Neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Jan Bartoník a doplnil: „Základním rizikovým faktorem je věk, z těch dalších potom genetické dispozice, ženské pohlaví, nízká úroveň vzdělání, hypertenze, diabetes, poruchy metabolismu lipidů, kouření, nízká pohybová aktivita nebo nedostatek duševní činnosti.“

Alzheimerova nemoc je onemocnění s plíživým začátkem, dávno před výskytem prvních symptomů.  Onemocnění se projeví poruchou poznávacích (kognitivních) funkcí, dominantně poruchou krátkodobé paměti. „Charakteristicky především poruchou vybavování jmen nebo zapomínáním úkolů. Postupně se zhoršující paměť vede k omezení pracovních schopností, časem k omezení běžných denních aktivit a projevem dalších kognitivních poruch, jako je plánování, jazykové a zrakově prostorové schopnosti a podobně. Dochází také k poruchám chování a dalším neuropsychiatrickým poruchám, stav postupně vede k plné závislosti na pomoci okolí, eventuálně k nutnosti institucionální péče,“ řekl primář zlínské neurologie Jan Bartoník.

Léčba Alzheimerovy nemoci v současnosti spočívá v podávání léků, které mohou zpomalit průběh nemoci, nemohou ji však vyléčit.  Kauzální (příčinná) léčba zatím není možná, v současnosti však budí naděje nová biologická léčba monoklonálními protilátkami, která je ale efektivní jen v časných stadiích onemocnění. „I pro léčbu kognitivy je důležité zahájit léčbu včas, již ve fázi úvodních symptomů.  Sám pacient může ovlivnit průběh onemocnění svým způsobem života. Nutná je dostatečná pohybová aktivita, sociální kontakt, učení se novým věcem. Samozřejmá je prevence nebo účinná léčba hypertenze, diabetu, hyperlipidemie,“ upřesnil primář Neurologického oddělení KNTB MUDr. Jan Bartoník a dodal: „U nás v krajské nemocnici máme poradnu pro pacienty s demencí a jinými neurodegenerativními onemocněními nervového systému. V plánu je vytvoření Centra vyšší specializované péče pro pacienty s Alzheimerovou demencí. Návrh na zřízení těchto center v současnosti zpracovává Česká neurologická společnost, naše pracoviště splňuje požadavky pro zařazení do této plánované sítě. Disponujeme možností diagnostikovat nemoc včas, a to klinicky i vyšetřovacími metodami jako je vyšetření mozkomíšního moku nebo metoda amyloidového PET CT vyšetření. A i když Alzheimerovu nemoc bohužel dosud neumíme vyléčit, naším cílem je poskytnout léčebnou péči co nejdříve. Tak abychom zkvalitnili život pacientům s touto závažnou diagnózou.“

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky