KNTB logo

PALIATIVNÍ KURZ POMÁHÁ SESTRÁM VYROVNAT SE S NÁROČNOU PÉČÍ O TĚŽCE NEMOCNÉ A UMÍRAJÍCÍ

Přednášky i interaktivní lekce, předávání cenných zkušeností. Podpůrný a paliativní tým Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně uspořádal už třetí ročník intenzívního kurzu pro zdravotní sestry, které pracují s umírajícími pacienty a jejich rodinami. Třídenní program absolvovalo 29 účastnic, všechny pracují ve zlínské nemocnici.

Obsah kurzu byl navržen v rámci metodiky ELNEC, která respektuje multidisciplinární přístup v péči o pacienty na konci života. „Zabývali jsme se léčbou bolesti a dalších závažných příznaků spojených s těžkou nemocí, a také etickými a duchovními aspekty paliativní péče. Účastnice kurzu už s ní mají ze svých pracovišť určitě zkušenosti, ale často je neumí správně zařadit či využít. V tom jim chceme pomoci. Stejně jako s tím, jak si mají poradit samy se sebou, protože péče o umírající pacienty je pro ně nesmírně náročná,“ prohlásila lékařka Alena Kočendová, která paliativní léčbu pomohla ve zlínské nemocnici zavést a působí zde jako paliatr, tedy odborný lékař poskytující paliativní péči.

Podpůrný a paliativní tým krajské nemocnice funguje od ledna loňského roku, snaží se proto v co nejvyšší míře využívat zkušeností z pracovišť, kde mají s tímto oborem delší zkušenosti. Spolupracuje zejména s Všeobecnou fakultní nemocnicí Praha a Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady, ze které přijely zkušené lektorky přednášet do Zlína i na nedávný kurz.

Kurz s využitím metodiky ELNEC uspořádala zlínská nemocnice už třikrát, v jeho rámci se proškolilo téměř 90 sester. „Máme od nich zpětnou vazbu, že takto nabyté zkušenosti jim jsou v jejich práci opravdu prospěšné. Proto budeme v kurzech pokračovat, další se uskuteční letos v říjnu,“ sdělila Alena Kočendová.
 
Výzkumy ukazují, že čím dříve je paliativní péče zahrnuta do celkové péče o pacienta se závažným onemocněním, tím více prospěchu z ní pacient i jeho blízcí získají. Důsledkem včasného zapojení paliativní péče často je, že pacient žije spokojeněji a déle, než pokud by využíval pouze možnosti, které mu nabízí klasická nemocniční péče. Více k tématu na www.kntb.cz/paliativni-pece.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.