Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Pacientů s postcovidovým syndromem pomalu ubývá

Postocovidový syndrom pořád trápí některé z pacientů. Týká se to zejména těch, kteří mají po překonání nemoci covid-19 pozdní nebo trvalé následky. Nejčastější bývá postižení plic. I proto funguje ambulance pro postcovidové pacienty v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně na plicním oddělení. Jeho primář Gustáv Ondrejka potvrzuje, že pacientů sice ubývá, ale zbývá řada těch, kteří se léčí už dva roky.

„Situace je podstatně lepší, než byla před rokem nebo dvěma. To bylo opravdu hodně pacientů, kteří měli těžké záněty plic spojené s covidem. Týkalo se to především starší varianty delta a mnozí pacienti se dostali do naší postcovidové ambulance kvůli pozdním nebo trvalým následkům nemoci. S částí z nich se pořád potkáváme, potěšitelné je, že mnozí – přestože to postižení bylo velké a rozsáhlé a potíže ze začátku velmi závažné – se postupem času hodně zlepšili. Bohužel malá část pacientů přetrvává s trvalými následky a pořád se o ně staráme,“ upřesnil MUDr. Gustáv Ondrejka, Ph.D., primář Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně a dodal: „U starších variant onemocnění jsme používali protizánětlivou léčbu, podávali jsme lokálně kortikoidy ve formě sprejů, které jsou aplikovány přímo do plic. U pacientů, kteří měli další zdravotní problémy již před covidem – zejména kardiovaskulární onemocnění, formy postižení srdce, neurologické problémy – jsme spolupracovali i s jinými obory, ta péče vždycky byla a je týmová.“

V současnosti řeší postocovidová ambulance jednotky případů nových pacientů. Přetrvávají starší ročníky. Oproti stovkám lidí v minulosti je to velký rozdíl. Proto se nyní ambulance může věnovat i pacientům s dalšími zdravotními problémy plic. „Covid byl nevyzpytatelný v tom, že u každého pacienta probíhal jinak, průběh byl velmi individuální. U někoho skutečně pozdní následky ustupují poměrně rychle, ale bohužel máme také pacienty, kteří chodí do ambulance dva roky. Můžeme se zatím pouze domnívat, že to budou trvalé následky. Zatím však uplynula příliš krátká doba, jistě to nevíme,“ uzavřel téma primář Gustáv Ondrejka.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky