KNTB logo

Operatéři v KNTB provedli již 100 robotických operací

Robotické operace v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně získávají na oblibě nejen u samotných operatérů, ale také u pacientů. První operace s robotickým operačním systémem DaVinci se uskutečnila začátkem října loňského roku a provedli ji lékaři urologického oddělení. Ti nyní také odoperovali robotem stého pacienta.

Právě urologové využívají robotiku nejvíce a týkala se jich i jubilejní stá operace robotem. „Nejčastěji děláme radikální prostatektomii, tedy odstranění prostaty s nádorem, někdy i s odstraněním lymfatických uzlin. Potom také resekce nádorů ledvin a plastické operace ledvinné pánvičky,“ uvedl MUDr. Martin Kučera, primář Urologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati. Právě operace ledvinné pánvičky byla tou jubilejní.

Několik typů robotických operací provádějí také chirurgové. Doteď odoperovali 28 pacientů, z těch náročnějších operací to byla především nádorová onemocnění trávicího systému postihující tlusté střevo a konečník. „Robotická operativa je obrovským posunem pro nás lékaře i pro pacienty a vidím v ní budoucnost chirurgie. Je to správný směr – daleko větší preciznost, zacílení, přehlednost a manipulace s nástroji,“ doplnil operatér a chirurg MUDr. Georges Khalil z Chirurgického oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

S robotickým operačním systémem DaVinci pracuje také primář Gynekologicko-porodnického oddělení KNTB MUDr. Vladimír Kalist. „U nás je to především o onkologické operativě, robotem však operujeme i urogynekologické problémy při defektech pánevního dna a s mnoha výhodami například odstranění dělohy u velmi obézních žen. Máme za sebou celkem 26 těchto robotických operací,“ řekl MUDr. Vladimír Kalist, primář Gynekologicko-porodnického oddělení KNTB.

Operatéři si na robotických operacích nejvíce pochvalují možnost přesnějšího zaměření na detail, kratší dobu operačního výkonu a následně hospitalizace pacienta, menší krevní ztráty, méně bolesti po operaci, menší stresovou zátěž pro organizmus pacienta a tím pádem lepší a rychlejší hojení.

Krajská nemocnice T. Bati v současné době provádí osm typů robotických operací, měsíčně se jedná až o 25 pacientů. V následujících letech by své „portfolio“ měla rozšířit zhruba trojnásobně.

PROHLÉDNĚTE SI NAŠI GALERII

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.