Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

ODBĚRY OKÝNKEM AUTA ZAVEDLA I ZLÍNSKÁ NEMOCNICE, PACIENTA MUSÍ POSLAT EPIDEMIOLOG NEBO PRAKTIK

Devadesát vzorků na nákazu novým typem koronaviru odebrali v pouhých dvou dnech zdravotníci Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně ve speciálním odběrovém stanu, který začal fungovat od středy v areálu zdravotnického zařízení. Míří do něj pouze lidé, u nichž krajští hygienici rozhodli o tom, že se vzhledem k probíhajícím příznakům onemocnění mají nechat otestovat. Odběrový stan je umístěný na parkovišti a je průjezdný, zdravotní sestry provádějí pacientům výtěr z nosu a krku přímo přes okénko jejich auta. Nové odběrové místo má odlehčit posádkám sanitek v terénu, které už během dvou týdnů v domácnostech odebraly bezmála 650 vzorků.

„Už čtrnáct dnů nasazujeme do terénu naše zdravotní sestry, které jezdí odebírat vzorky u lidí s podezřením na nákazu koronavirem přímo do domácností. Z každé z našich čtyř nemocnic jezdí vždy jedna sestra a má na starosti celý okres, dopravu sanitkami zajišťuje zdravotnická záchranná služba. Seznamy pacientů, u kterých je odběr nutné udělat, poskytuje krajská hygienická stanice. Jezdí se každý den od sedmi do devatenácti hodin sedm dní v týdnu,“ popsal princip fungování odběrů v terénu Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.

Odběry v terénu odstartovaly ve Zlínském kraji v sobotu 7. března, tedy o víkendu, kdy se obyvatelé kraje vraceli z jarních prázdnin, které v řadě případů trávili na horách v Itálii. „Cílem bylo, aby tito lidé nezamířili do nemocnic, kde by mohli být rizikem pro zdravotníky i další pacienty. Zatímco první den jsme v terénu udělali dvanáct odběrů, postupně se jejich počet vyšplhal na sedmdesát až devadesát denně. Proto jsme také zřídili dočasné odběrové místo ve zlínské nemocnici, abychom sanitkám v terénu odlehčili. Krajští hygienici nebo praktičtí lékaři k nám na testy odesílají pacienty, kteří jsou mobilní a jsou schopni se autem k odběrovému místu dopravit,“ doplnil Radomír Maráček.

Sestry v odběrových sanitkách provedly do včerejška celkem 638 odběrů v domácnostech po celém Zlínském kraji. K nově zřízenému odběrovému stanu během středy, kdy začal fungovat, přijelo 25 pacientů, včera už to bylo 65 pacientů. „Chtěli bychom opravdu zdůraznit, že lidé do našeho stanu mohou k odběru přijet pouze na doporučení epidemiologů nebo svých praktických lékařů. Vzorek na testy neodebereme nikomu, kdo toto doporučení nebude mít,“ zdůraznila Monika Dlesková, vrchní sestra Oddělení urgentního příjmu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, která odběry koordinuje.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky