Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

ODBĚRŮ U PACIENTŮ S PODEZŘENÍM NA ONEMOCNĚNÍ COVID-19 JSOU VE ZLÍNĚ TISÍCE A DALŠÍ PŘIBÝVAJÍ

Tisíce odběrů u pacientů s podezřením na onemocnění covid-19 provedla od počátku března Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. I když se nyní v souvislosti s rozvolňováním ochranných patření nařízených vládou jejich počet nezvyšuje tak rychlým tempem, stále přibývají. 

„Množství odvedené práce je skutečně obdivuhodné, zvláště když si uvědomíme, že odběry probíhají za dodržování velmi přísných hygienických pravidel. Všichni zdravotníci si zaslouží velké poděkování,“ vzkázal Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel zlínské nemocnice. 

Zásadní část odběrů provedli zdravotníci v takzvaném odběrovém stanu, který je umístěn na parkovišti za budovou Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Od půlky března do 20. května zde odebrali stěry 6 055 lidem, nejvíce – 3902 – v průběhu dubna. Šlo o všechny věkové skupin včetně malých dětí. „Praxe je ustálená. Pacienti k nám přijíždějí ve vozech, ze kterých ani nevystupují. Samotný výtěr nosohltanu se provádí přes ústa nebo nos, což lidé znají z vyšetření u svých obvodních lékařů,“ sdělila Monika Dlesková, vrchní sestra Oddělení urgentního příjmu, která má odběrové týmy na starosti. Odběrový stan na parkovišti nadále funguje, a to v pracovní dny od 7 do 19 hodin, víkendové odběry už vzhledem k nízkým počtům končí. 
 
Ještě před otevřením odběrového stanu začaly výtěry nosohltanu provádět v prvním týdnu v březnu týmy výjezdových sanitek, pacienty vytipované krajskými hygieniky navštěvovaly v jejich domácnostech po celém Zlínském kraji. K 20. květnu se tímto způsobem jen na Zlínsku uskutečnilo 831 odběrů. Také tato forma odběrů pokračuje, od půlky května ji však zajišťuje pouze jedna výjezdová sanitka krajské nemocnice pro celý region, fungující v dvanáctihodinovém pracovním režimu. Do týmů je zařazených deset všeobecných sester a zdravotnických záchranářů.

Návštěvy zdravotníků u pacientů doma přinášely různé, často i humorné příhody. Těch nyní podle zkušenosti členů odběrových týmů ubývá. „Přijde nám, že jsou lidé teď spíše nevděční a nespokojení. Vysvětlujeme si to celkovou atmosférou, která pandemii koronaviru a rizika s ní spojená provází. Pacienti musí zůstávat doma, jejich osobní svoboda a volný pohyb jsou omezeny, čekají na výsledky odběrů a mají z nich obavy. To vše se už na jejich náladě projevuje,“ myslí si Monika Dlesková. 

Velké množství odběrů provedli zlínští zdravotníci i na odděleních nemocnice, například během tří týdnů v dubnu, kdy byly zahájeny, jich bylo 399. Odběry na odděleních se provádí i nadále, a to v pracovní dny.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky