Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

ODBĚROVÝ STAN JE V PERMANENCI, DVĚ STĚ LIDÍ DENNĚ ZVLÁDÁ DÍKY POSÍLENÍ ODBĚROVÉHO TÝMU

Bezmála patnáct set odběrů už provedli zdravotníci ve venkovním odběrovém stanu v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Ten začal fungovat před dvěma týdny. Svými vlastními auty k němu přijíždějí lidé, kterým testy na nový typ koronaviru doporučí epidemiolog nebo praktický lékař. Samotný odběr pak probíhá systémem „drive-thru“ bez vystupování přímo přes otevřené okénko automobilu. V tomto týdnu zažilo odběrové místo největší nápor, dopravní kolizi musela dokonce řešit i zlínská městská policie. Nemocnice odběrový tým posílila a vytvořila tak dvě stanoviště, aby odbavování lidí směřujících do stanu bylo co nejplynulejší.

„Epidemiologové chtějí, aby se počty testovaných lidí i nadále zvyšovaly. Odběry prováděné systémem, kdy se lidé s příznaky onemocnění po domluvě se svým praktickým lékařem dopraví k odběrovému stanu a jsou odbaveni v řádu několika minut, jsou určitě nejefektivnější. V tomto týdnu jsme tímto způsobem provedli až dvě stovky odběrů za den,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje s tím, že při výjezdech zdravotních sester přímo k pacientům jsou počty odběrů výrazně nižší, protože personál stráví spoustu času v sanitce na cestě do domácností. „Ale i v této aktivitě pokračujeme, někteří lidé totiž nejsou mobilní nebo jim jejich zdravotní stav nedovolí se dopravit na odběrové místo,“ doplnil Radomír Maráček.

Z celkových 1416 odběrů během šestnácti dnů, co odběrový stan ve zlínské nemocnici funguje, se jich 741 - tedy více než polovina - uskutečnilo v posledních čtyřech dnech. V pondělí dokonce nápor lidí přijíždějících na odběrové místo způsobil na Havlíčkově nábřeží dopravní kolizi, zasáhnout na místě musela Městská policie Zlín. „Lidé se nám tu málem poprali při hádce o místa v řadě, padala i ostrá slova. Celkem jsme ten den zaznamenali dvě stě šest odběrů, což je zatím absolutní rekord. Po této zkušenosti jsme odběrový tým posílili a v těch nejexponovanějších časech pracují dvě stanoviště najednou, aby se tady lidé nekumulovali. Chtěli bychom na obyvatele apelovat, aby se k sobě v této době chovali ohleduplně,“ dodala Monika Dlesková, vrchní sestra Oddělení urgentního příjmu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, která odběry ve zlínské nemocnici koordinuje.

Odběrový stan je umístěný na parkovišti přímo na zlínském Havlíčkově nábřeží za sídlem Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Zamířit do něj mohou pouze lidé, u nichž krajští hygienici nebo praktický lékař rozhodli o tom, že se vzhledem k probíhajícím příznakům onemocnění mají nechat otestovat. Posíláni jsou tam i pacienti k předhospitalizačnímu testování. Lidé bez tohoto doporučení, které odesílající lékař vyplňuje prostřednictvím elektronického formuláře, nemohou být otestováni.
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky