Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

Oční oddělení KNTB vyšetřuje děti s neprůchodnými slznými kanálky

Mnoho lidí ani neví, že je má. Šest procent dětí se však narodí s jejich neprůchodností. Řeč je o slzných kanálcích. Jedním z největších odborníků na tuto problematiku je otrokovický oftamolog MUDr. Stanislav Červenka, Ph.D., který nyní začal děti s těmito problémy vyšetřovat i v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně.

 Problematika neprůchodnosti slzných kanálků není tak banální, jak na první pohled pro laika vypadá. Neprůchodné kanálky totiž mohou být ideálním místem pro ohrožení jakoukoliv infekcí, nejčastěji bakteriální. „To, že se děti narodí s neprůchodnými slznými kanálky, ještě nemusí znamenat problém. Poměrně často se kanálky samy zprůchodní do půl roku. Jakmile se tak nestane, je potřeba začít situaci řešit,“ říká oční lékař MUDr. Stanislav Červenka.

Primář Očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Tomáš Novotný k tomu dodává: „Pokud mají děti tyto problémy, respektive rodiče vidí, že už mají čtyři, pět a více měsíců, a pořád jim slzí jedno nebo obě oči, mohou se objednat k nám do ambulance. Takovým dětem se u nás na oddělení věnuje doktor Červenka jednou za měsíc. Je to odborník, který se touto problematikou zabývá celý profesní život a v rámci České republiky bychom obtížně hledali specialistu s více zkušenostmi.“

Diagnostika v ambulanci není nijak složitá. „Do oka kápneme barvivo, konkrétně fluorescein, a chvíli ho necháme působit. Po zhruba po pěti minutách by barvivo mělo odtéct do nosu. Pak hodnotíme, kolik ho zůstalo v oku a tím pádem zjistíme, nakolik jsou nebo nejsou kanálky průchodné,“ popisuje oční lékař Stanislav Červenka.

Neprůchodnost slzných kanálků se dá u dětí odstranit mechanicky sondou. Provádí se ambulantně bez nutnosti celkové anestezie. Pokud to není možné, lékaři zavedou nosem stent. „Nejedná se o žádný složitý výkon, děti jsou v narkóze, vše probíhá ambulantně. Stent necháme v slzných kanálcích tři měsíce, dítě to nijak necítí. Pak stent odstraníme a musím říci, že úspěšnost tohoto zákroku je výborná, zhruba 97 procent,“ uvádí oftamolog Stanislav Červenka a doplňuje: „Dříve se vše dělalo takzvaně poslepu, bylo to složitější. Dnes se vlastně jedná o endoskopický zákrok, kdy vidíme, kudy sonda vede silikon. Já sám mám odoperované více než čtyři tisíce dětí.“

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky