KNTB logo

Oční lékař KNTB získal jako první v ČR významný evropský certifikát z oftalmologie

Oční lékař Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Daniel Krzyžánek získal jako první a dosud jediný z České republiky druhý stupeň certifikace, vydané Evropskou oftalmologickou společností a zaměřené na léčbu sítnice. Z celé Evropy uspělo u zkoušky pouze 46 lékařů.

MUDr. Daniel Krzyžánek, FEBOS-R, MBA, je na Očním oddělení Krajské nemocnice T. Bati hlavním specialistou na sítnicovou problematiku (zadní část oka, která vnímá světlo). Běžně v průměru odoperuje týdně deset pacientů s poškozenou sítnicí. Dvě třetiny těchto operací jsou plánované zákroky, zbylá třetina pacientů přichází s akutním problémem.

„U akutních případů se jedná většinou o odchlípené sítnice. Ty se začnou projevovat postupnou ztrátou vidění. Pacienti pak vidí černou clonu, která pozvolna zabírá většinu zorného pole. Pokud bychom takovou sítnici neoperovali, pacient brzy oslepne úplně,“ říká MUDr. Daniel Krzyžánek a dodává, že operace, pokud je bez komplikací, trvá 45 minut, komplikovanější zákroky i déle. Pacienti jsou poté na několik dní hospitalizováni, protože potřebují přísný klidový režim a náročné polohování hlavy. „V závěru operace napustíme oko speciálním plynem, který tlačí na sítnici tak, aby mohla dobře zpátky přirůst. Proto jsou po operaci důležité specifické polohy hlavy.“ doplňuje MUDr. Daniel Krzyžánek.

Plánované operace se týkají různých deformací sítnice. „Na sítnici mohou narůstat různé membrány (blanky), které mění její tvar, tahají za ni, způsobují její otok. Pacient má potom zhoršené, často rozmazané i pokřivené vidění. Operací odstraníme membrány a tím může dojít ke zlepšení vidění,“ upřesňuje MUDr. Daniel Krzyžánek. Plánovaný zákrok trvá zhruba 35 minut a pacient odchází ještě v ten den domů.

Právě konkrétní případy pacientů byly součástí velmi náročné ústní zkoušky druhého stupně (nadstavbové) certifikace u Evropské oftalmologické společnosti, předcházel jí písemný test. Zkoušky se týkaly především klinických znalostí (z praxe). Tento v České republice dosud nevídaný úspěch je dokladem evropské úrovně očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, které navazuje na svou dlouholetou tradici vysoké úrovně očního lékařství ve Zlíně.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.