KNTB logo

OČKOVÁNÍ VE ZLÍNSKÉM KRAJI ZAČALO, BĚHEM DVOU DNŮ DOSTANE VAKCÍNU BEZMÁLA DVANÁCT SET ZDRAVOTNÍKŮ

První zdravotníci dnes ve Zlínském kraji dostali vakcínu proti covid-19. Nemocnice ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži zahájily očkování svých zaměstnanců a také personálu zdravotnické záchranné služby. Během dvou dnů by tak první dávku očkovací látky mělo dostat bezmála dvanáct set zdravotníků. Očkování bude pokračovat i v dalších týdnech a měsících, vedle zdravotníků dostanou vakcínu mezi prvními i policisté, hasiči a další příslušníci složek integrovaného záchranného systému, lidé zaměstnaní v sociální péči nebo ve školství a také lidé z rizikových skupin, jako jsou senioři nebo pacienti s chronickými onemocněními. 

„Ve vakcinaci vidím jasnou naději, jak se vrátit do normálního života, na který jsme byli zvyklí. Je to teď v práci pro kraj priorita číslo jedna,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Jeho slova podpořila také Olga Sehnalová, náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro zdravotnictví. „S očkováním vidíme snad konečně světlo na konci tunelu. To ale neznamená, že bychom měli přestat dodržovat všechna ostatní opatření. Znovu o to naléhavě všechny prosím,“ doplnila. 

„Ve všech našich nemocnicích jsme vyčlenili personál a prostory, ve kterých budeme v následujících dvou týdnech očkovat zejména zdravotníky, kteří přicházejí do styku s covidovými pacienty, ale i další zaměstnance. Už teď projevila o vakcínu zájem asi třetina z pěti tisíc našich zaměstnanců, a myslíme si, že toto číslo ještě poroste. Zkušenosti kolegů pomohou v rozhodování i těm, kteří zatím ještě váhají,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje. 

Mezi prvními dnes v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně podstoupil očkování proti covidu například docent Tomáš Gabrhelík, krajský koordinátor intenzivní péče a primář Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče (ARIM), Tereza Koníčková, vrchní sestra ARIM, nebo Zdeněk Coufal, primář Kardiologického oddělení a vedoucí lékař Kardiovaskulárního centra pro dospělé. Během prvního dne by podle plánu mělo ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje dostat první dávku vakcíny více než 200 lékařů, sester a záchranářů, přeočkování druhou dávkou je pak podle očkovacího schématu platného pro vakcínu Pfizer-BioNTech čeká za tři týdny.

První dodávka vakcíny pro Zlínský kraj byla doručena 30. prosince 2020 do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Šlo o 195 ampulek, z jedné je možné naočkovat 6 osob. Vakcína byla skladována v mrazicím zařízení zlínského transfuzního oddělení a odtud byla dnes ráno distribuována do dalších nemocnic ve Zlínském kraji. Po čtyřiceti ampulích dostaly nemocnice v Uherském Hradišti a ve Vsetíně, po třiceti nemocnice v Kroměříži a Valašském Meziříčí, zbylých pětapadesát použije pro očkování zdravotníků krajská nemocnice ve Zlíně. „Byli jsme připraveni začít s očkováním už 30. prosince, první dodávka vakcíny se ale zpozdila a nebylo jasné, zda dorazí ještě do konce roku. Naši zdravotníci jsou nyní během služeb hodně vytížení péčí o covidové a akutní pacienty a těm, kteří byli doma, jsme chtěli dopřát alespoň pár klidných chvil s jejich rodinami. Proto jsme zahájení očkování odložili na začátek ledna, ale dodanou vakcínu stihneme vyočkovat včas a jsme připraveni i na další dodávky očkovací látky,“ doplnil Radomír Maráček. 

Ve čtvrtek 7. ledna 2021 by do Zlínského kraje měla dorazit další várka vakcín, přičemž množství dávek by mělo být dvojnásobné. Pravidelné dodávky očkovací látky budou pokračovat i v dalších týdnech. Podporu očkování proti covidu vyjádřilo také předsednictvo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky. „My, praktičtí lékaři pro děti a dorost, očkování plně podporujeme a vnímáme ho jako účinný nástroj směřující jak k ochraně jednotlivců, tak k zabránění šíření infekce v populaci. Máme největší zkušenosti s plošným očkováním, které je každodenní součástí naší práce. V rámci očkování proti onemocnění COVID-19 jsme připraveni dle svých možností se do očkování zapojit na pracovištích k tomu zřízených. Cítíme morální povinnost být v této situaci nápomocní a urychlit tak boj proti probíhající epidemii. Budou-li očkováni rodiče, ochrání tak i své děti do doby, než bude očkování i pro ně k dispozici,“ uvedli praktičtí lékaři ve svém prohlášení.

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.