Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

KNTB logo

O paliativní péči je v KNTB stále větší zájem

O paliativní péči je v KNTB stále větší zájem

Specializovaná paliativní péče ve zdravotnických zařízeních se v posledních letech stává nezbytnou součástí zdravotní péče o pacienty se závažným onemocněním v celé České republice. V KNTB funguje paliativní konziliární tým od roku 2019. V letošním roce nemocnice získala akreditaci v tomto oboru a umožňuje tak vzdělávání lékařů ve Zlínském kraji. 

Podpůrný paliativní tým se skládá z lékařů, zdravotních sester, sociálně-zdravotnického pracovníka a psychologa, velmi úzce spolupracuje také s kaplany nemocnice. Paliativní tým kontaktují zdravotníci jednotlivých oddělení nebo přímo rodiny pacientů. „Za pacienty přicházíme řešit nejen fyzickou stránku nemoci, symptomy, ale také jejich sociální, psychické, duchovní i spirituální potřeby. Nedílnou součástí naší práce je pečovat o rodiny a blízké nemocných. Dle potřeby se do péče zapojují jednotliví členové paliativního týmu,“ popsala lékařka paliativní péče v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně MUDr. Alena Kočendová.

Vedle podpůrného paliativního týmu mohou pacienti s příbuznými zvolit také další formu specializované péče, a to paliativní ambulanci. Ti, kterým to zdravotní stav umožní, přicházejí do ambulance, kde řeší například jak postupovat dál, když se jejich zdravotní stav zhorší. „Vedeme samozřejmě i rozhovory s rodinami pacientů, buď v ambulanci nebo u pacientova lůžka. Říkáme tomu rodinné konference a je to důležitá složka naší práce. Často se jedná o pacienty, u kterých se řeší ukončení kurativní (vedoucí k vyléčení) terapie, přechod do paliativní péče. Mnohdy si nedovedou vůbec představit, co to pro ně znamená. A rodina se potřebuje zorientovat v situaci, která nastane. Dáváme jim vybrat z možností, jakou cestou jít. Hovoříme o hodnotách pacienta a jeho preferencích. Většinou jsou rádi, že v tom nejsou sami. Někdy rodiny s pacientem o jeho nemoci vzájemně vůbec nekomunikují – s naší pomocí se dávají dohromady a vedeme je společně,“ upřesnila Radomíra Pečeňová, sestra podpůrného a paliativního týmu.

Podpůrný paliativní tým a paliativní ambulance se v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně starají nejen o onkologické pacienty, ale o pacienty napříč jednotlivými odděleními nemocnice. Jsou to například kardiologie, neurologie, plicní oddělení nebo některé chirurgické obory. „Naším cílem také je, aby se paliativní péče v krajské nemocnici dostala více do povědomí a byla zahájena včas. Někdy je těžké během pár dní vykomunikovat s pacientem a jeho rodinou závažnost diagnózy, ukončení terapie a pak plánovat, co bude dál. Pokud se můžeme starat o pacienty déle i několik měsíců, dokážeme je vést směrem, který je pro ně a jejich blízké přijatelný. Máme tak dostatek času na vytvoření plánu péče. Mnoho lidí si pod pojmem paliativní představuje, že je to péče o pacienta, který za pár dní zemře. Takhle to ale není. Můžeme se starat mnohem déle, a dokonce mu díky naší péči život prodloužit,“ doplnila lékařka paliativní péče v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně MUDr. Alena Kočendová a dodala: „Cílem paliativního a podpůrného týmu je být na blízku i personálu, který se primárně o pacienta stará. Chtěli bychom předávat dál potřebné informace tak, aby byla zajištěna kvalitní péče o pacienty se závažným onemocněním. A toho nelze dosáhnout bez kvalitního vzdělávání. Ve Zlínském kraji jsme jediný fungující tým a přáli bychom si rozšířit tuto péči také v ostatních nemocnicích kraje, kterým nabízíme možnost předávání informací k založení týmů.

Paliativní péče v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se bude do budoucna dále rozvíjet. Mělo by vzniknout poradenství pro pozůstalé, časem také, pokud bude potřeba, paliativní oddělení. „Práce v paliativní medicíně je nelehká, ale pro nás všechny velmi obohacující. Je o medicínských dovednostech, ale i o naslouchání, komunikaci v našem týmu, s pacientem a jeho příbuznými i o komunikaci s personálem nemocnice. Těší mě, že jsme nablízku pacientům i jejich příbuzným, hledáme jejich potřeby, doprovázíme je na jejich nelehké cestě s nemocí. “ uzavřela téma lékařka paliativní péče MUDr. Alena Kočendová.

 

Poděkování Heleny Křenové, která jako rodinný příslušník nemocného spolupracovala s podpůrným a paliativním týmem Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

„S velkou úctou a vděčností vzpomínám na svou zkušenost s paliativním týmem Baťovy nemocnice ve Zlíně. I když pracuji jako zdravotní sestra už patnáct let, nikdy jsem nemusela řešit vážné onemocnění člena rodiny, a to až do letošního léta. Tato situace pro mě byla naprosto nová a moc jsem si nevěděla rady. Maminka mého manžela onemocněla rakovinou, její stav se natolik zhoršil, že byla od května 2022 hospitalizována na různých odděleních. Po dvou měsících v nemocnici bylo jejím jediným přáním dostat se domů ke své rodině a strávit s nimi své poslední dny. Ošetřující lékaři neuvažovali o propuštění, i když bylo jasné, že jí zbývá posledních pár dnů života. Naštěstí se do našeho případu vložil paliativní tým a propuštění zařídil. Sestřička Radomíra Pečeňová s lékařkou Alenou Kočendovou se o vše postaraly. Jejich lidský a empatický přístup nám dodal sílu tuto velmi těžkou životní situaci zvládnout. Všechno fungovalo naprosto dokonale. Zkontaktovaly mobilní hospic, který ihned po propuštění z nemocnice přijel k nám domů a maminku si převzal do péče. Poskytly nám informace, na co všechno jako pečující máme nárok. I když s námi maminka byla doma pouhé tři dny, bylo na ní vidět obrovské štěstí, radost a klid. Strávila své poslední dny se svými syny, vnuky a manželem. A co je nejdůležitější, splnilo se jí její poslední přání – jít domů.“

Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

KNTB logo Budoucnost Baťovky